"Zaduszki" w gminie…

"Zaduszki" w gminie…
fot. Władze Miasta w "Dzień Zaduszny"

Wścibski i Dociekliwy | 03-11-2016 20:52:52

...czyli kolejne tajne/poufne spotkanie

Dzień 2 Listopada to w naszej tradycji "Dzień Zaduszny". Tego dnia nawiedza się cmentarze, zapala znicze, wspomina się zmarłych oraz odprawia się wypominki. W Urzędzie Gminy Kościerzyna też odbyły się "wypominki"...

W tych gminnych "wypominkach" uczestniczyła Rada Gminy i Zarząd Powiatu na czele z wójtem G. Piechowskim i starostą A. Żurawską. Dodać trzeba, że jak to jest w gminie (za kadencji wójta Piechowskiego) spotkanie miało charakter nieformalny, a raczej - "tajny przez poufny". Do tej pory spotkania o takim charakterze miały jednak tylko wymiar gminny, o czy już niejednokrotnie pisaliśmy ->>> http://www.monitor-koscierski.pl/grzes_przyjaciele_czyli,pnews,1008.html  ->>>  http://www.monitor-koscierski.pl/tajne_poufne,pnews,1042.html

Teraz „demokracja reglamentowana" przeszła już na wymiar kontaktów gminno-powiatowych i to od razu na wysokim szczeblu! Na godzinę 13-tą do Urzędu Gminy wójt Piechowski zaprosił wszystkich radnych gminnych oraz cały Zarząd Powiatu. Oczywiście bez pisemnego trybu i proponowanego porządku obrad.

Dla radnych gminnych, to raczej "normalka", bo od samego początku godzą się na taki tryb debatowania o sprawach gminnych i żadnemu z nich nie przychodzi do głowy, że mógłby zbojkotować takie "posiedzenie". Może jest to nawet im na rękę, bo bez udziału protokolanta, kamer i mediów może mówić do wójta, "co mu leży na wątrobie", a z drugiej strony może bez skrępowania „wysłuchać bólów" władzy gminnej?

Na takie procedowanie nie pozwala jednak ustawa o samorządzie gminnym, która przewiduje i gwarantuje jawność postepowania organów gminy: 

„Jawność ta obejmuje przede wszystkim prawo obywateli do uzyskiwania informacji oraz do wstępu na sesje rady gminy i posiedzenia jej komisji, prawo do dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji rad gminy."

I tego, zdaje się, nie rozumie wójt Piechowski. Albo co gorsza rozumie i właśnie dlatego organizuje te nieformalne „spotkania", aby dzięki temu nie pozostał żaden ślad na papierze!? Oczywiście, ni jak się to ma do jego deklaracji o przejrzystości i transparentności władzy gminnej, jaką deklarował przed wyborami. My jednak pamiętamy i będziemy za każdym razem takie przejawy lekceważenia mieszkańców i prawa pokazywali!

Ciekawe, co tym razem nasi wybrańcy mieli do ukrycia?  Specjalnie mówimy w liczbie mnogiej, bo mamy tu na myśli nie tylko wójta, a również radnych gminnych, którzy biegną do urzędu „na każde kiwnięcie palcem" wójta. A nasi wybrańcy, w „Dzień Zaduszny", zaprosili władze powiatowe, aby mówić o... zadośćuczynieniu. Trzeba przyznać, że wybrali właściwą formę i czas spotkania, aby domagać się od powiatu rekompensaty za udział finansowy Gminy Kościerzyna na remont drogi powiatowej Mały Klincz - Wielki Klincz 

A jest się czego, z punktu widzenia gminy domagać, bo gmina zadeklarowała na realizację tej inwestycji ponad 2.000.000 zł z gminnej kasy! Nie można się tej decyzji dziwić skoro wójt Piechowski deklarował: - „Dla mieszkańców nie ma znaczenia, czy jest to droga gminna, powiatowa, wojewódzka czy krajowa. Mieszkańcy chcieliby jeździć dobrymi drogami niezależnie od tego, kto jest jej zarządcą". To jednak działo się „w świetle kamer" na wrześniowej sesji Rady Gminy Kościerzyna, a co innego można już mówić na spotkaniu w „Dzień Zaduszny", bez protokołu i bez prasy.

Ktoś może powiedzieć, że to dbałość o interes gminy, bo 2.000.000 zł „piechotą nie chodzi" i powiat powinien poczuwać się do tego zadośćuczynienia, bo to w sumie droga powiatowa. Ktoś inny może stwierdzić, że to jednak „wiocha", bo co innego domagać się czegoś, co było uzgodnione, a co innego kazać płacić za obiad gościowi, którego się na ten obiad zaprosiło?

Widocznie wójt miał podobne rozterki i dlatego wolał tego nie załatwiać w sposób formalny, a jak zwykle sondował na nieformalnym spotkaniu, jak druga strona zareaguje na taką propozycję. Radni gminni przekonali się, że powiat nie poczuwa się do obowiązku rekompensaty i nie przewiduje żadnych transakcji zamiennych, bo w takich kategoriach rozpatrywane było to zadośćuczynienie. W grę wchodziła nieruchomość powiatu w Kościerzynie przy ulicy Kartuskiej (dawny Internet Szkoły Drzewnej) oraz we Wdzydzach (tzw. „Stenclówka", a dla niewtajemniczonych dom z działką dochodzącą do J. Wdzydzkiego). I na tym sprawa się zakończyła, przynajmniej na razie.

W dalszej części, tego nieformalnego spotkania, przedstawiciele samorządu gminnego byli „równie mili" i poruszyli min. drażniący dla powiatu temat zadłużenia i równie „elegancko" wyrażali się o współpracy z powiatem w zakresie wydawania decyzji administracyjnych na rzecz gminy. A już „najmilszym" dla powiatu akcentem spotkania była krytyka funkcjonowania Wydziału Komunikacji w okresie poprzedzającym dzień „Wszystkich Świętych". Prawdziwe „wypominki"...w Dzień Zaduszny.

Gratulujemy gospodarzom tego spotkania: taktu, wyczucia i szczególnej gościnności oraz przewidujemy, że „długo noga powiatu nie stanie w gminie"!

Może nasza relacja z tego spotkania nie była zbyt szczegółowa, nie mniej zawierała więcej informacji, niż oficjalny protokół, którego nigdy nie będzie, tak jak formalnie nie było tego spotkania...

Wścibski i Dociekliwy

 

P.s.

Po tym NIEOFICJANYM spotkaniu, z dużym opóźnieniem, rozpoczęło się wspólne i OFICJALNE posiedzenie komisji stałych Rady Gminy, które opiniowały projekty uchwał na jutrzejszą sesję Rady Gminy Kościerzyna. 

 

 

« powrót do Aktualności

Wyraź swoją opinię (17 opinii)

nie udało się Klikając 'wyślij' akceptujesz regulamin wysyłania opinii. Wyślij
do Janka , 06-11-2016, 16:19:19
Janku jakie znów podwyżki przecież ten pan mówił że nie będzie podwyżków już żadnych
Janek , 06-11-2016, 15:38:38
Wójcie Piechowski proszę,żeby Zarząd śmieciowy gmin przesyłał wszystkie pisma w sprawie podwyżek do ciebie, gdyż ja sobie nie życzę takich informacji o podwyżkach. Juz dano była o tym mowa,żeby się z tego wycofać, a oni teraz wysyłają pisma do mieszkańców o podwyżkach. Nie masz prawa wydawać naszych pieniędzy na lewo i prawo, a z tego złego interesu należny na wczoraj się wycofać.
mieszkańcu W.Klincza , 06-11-2016, 12:59:59
to, że ty chcesz haha
Do frajerów z gminy , 06-11-2016, 11:48:48
Trzeba być zupełnym frajerem aby pomyśleć, że powiat coś da gminie w zamian za remont drogi, a już w momencie kiedy wszystko jest podpisane, a gmina pieniądze położyła na stole! Ci frajerzy to oczywiście radni gminy i wójt Piechowski, którzy w ten sposób chcieli cokolwiek zwojować z powiatem :))
Mieszkaniec W. Klincza , 06-11-2016, 11:35:35
Mnie nie obchodzi kto jest właścicielem tej drogi po której codziennie jeżdzę, ale chcę aby była wyremontowana i bliżej jest mi jest z pretensjami do wójta i gminy niż do powiatu.
nie do wiary sobota, 05-11-2016, 08:53:53
takie poszanowanie ? Kto burmistrzowi oderwał guziki od płaszcza???
do radnego gminy sobota, 05-11-2016, 07:05:05
nie martw się o niego. da radę
Radny gminny piątek, 04-11-2016, 19:08:08
Panowie z GK nie piszcie więcej takich tekstów, bo wójt Piechowski nie daje nam spokoju! Cały dzień prowadzi śledztwo, kto mógł te informacje wam przekazać. Szkoda chłopa, odpuście.
OSZUŚCI piątek, 04-11-2016, 17:17:17
NA ZDJĘCIU MICHAŁ Z TERESKĄ
Mieszkanka Miasta piątek, 04-11-2016, 13:27:27
A ja bym jeszcze dodała, że można oczekiwać od władzy, że przynajmniej złoży, jako wyraz tej czci, wiązankę i zapali znicz.
Janina piątek, 04-11-2016, 13:19:19
Rozchłestany strój Burmistrza, który składa "wyrazy czci" przed pomnikiem przy ul. Dworcowej w przeddzień Wszystkich Świętych, jest skandaliczny. Panie Burmistrzu tak wychodzi się z knajpy po obfitej w napoje i jedzenie, wesołej kolacji.
Pikuś piątek, 04-11-2016, 08:48:48
Monitor zaczyna od nieformalnych spotkań. Ujawnia je. Coś mi sie wydaje, że niedługo zacznie ujawniać "nieformalne" dokumenty. Wtedy zrobi sie komuś gorąco. Bardzo gorąco.
jeszcze niezadowolony piątek, 04-11-2016, 07:30:30
może i się rozkręca ale niech piszą o wszytskich. Skoro Alicja blondyna była zniesmaczona to czemu wdawała się w dysusję na tym nieformalnie formalnym spotkaniu o pieniążkach - co boli się podzielić tylko wyciągać i się chwalić w mediach jaka ona zajefajna i powiat na nogi stawia? Miasto niech też dołoży do tej drogi bo to ludzie z miasta tamtędy tez jeżdzą. Duda niech dołozy bo Polacy jeżdżą. No Mach rach ciach już nie...
Zadowolony piątek, 04-11-2016, 07:20:20
A ja widzę, że Monitor się rozkręca! W końcu są materiały, które pokazują kulisy tej naszej lokalnej polityki. I o to chodzi, bo o przemówieniach i oficjalnych spotkaniach to można wyczytać z innych portali, a o takich zdarzeniach tylko w Monitorze Brawo Redakcja!!!
Magda piątek, 04-11-2016, 07:15:15
Nie wiem czego się czepiacie? Przecież takich spotkań roboczych odbywa się wiele w różnych samorządach, więc czego się czepiacie?
Szybki i wsciekly czwartek, 03-11-2016, 22:39:39
Nie było zdjęcia z gminy to z miasta daliście? Wójt nie był na grobach? A co było dalej na spotkaniu? Jakieś ciekawe uchwały omawiali? Może prezenty na święta nam mieszkańcom wójt da? Może obniżka za śmieci?
niesamowite. czwartek, 03-11-2016, 22:27:27
zaprosili starostę i radnych bez porządku obrad? to straszne musi być. ale jak znam starościnę to wybrneła z kłopotu i jakoś podołała spotkaniu. dziwne tylko że nie napisano tu co starosta powiedziała na te propozycje rady o zadośćuczunieniu? zgodziłą się? ale chwila chwila jak nieformalne jak formalne skoro goście i to z powiatu przybyli. cały zarząd? oj to musiało być jednak formalne ale jak jednak nieformalne to kto doniósł co było na spotkaniu. Czyżby w radzie siedział krecik? nie? to może panna Knopik doniosła. a może prawie wójt świtalec? niech no pomyślę... wiem. Wójt doniósł ha. nie. chyba jednak nie. wygląda na to że to zniesmaczona nieformalnym zaproszeniem bez pisemnego porządku obrad sama głowa powiatu doniosła grupie kreatywnej. oj nieładnie Pani Alicjo. Nieładnie
Komentuj na bieżąco + dodaj wpis
nie udało się Wyślij

Co Cię gryzie ?

Masz problem i nie wiesz jak sobie z nim poradzić albo masz ciekawą informację
i chcesz się nią podzielić ?

Napisz do nas >>

Możesz liczyć na naszą reakcję !

Co o tym myślisz ?

Czy miasto i gmina Kościerzyna powinny opuścić ZGW?

Głosuj

Facebook - lubię to