Ku pamięci i przestrodze...

Ku pamięci i przestrodze...
fot. zamieszone na oficjalnym portalu Gminy Kościerzyna

Grupa Kreatywna | 19-10-2016 20:31:31

...wójtowi Piechowskiemu i jego następcom

Jak obiecaliśmy, tak zaczynamy nasze monitorowanie. I zaczynamy od sprawy aktualnej, chociaż wydawać by się mogło na pierwszy rzut oka, błahej...

Zupełnie niedawno powróciła z zagranicznych wojaży delegacja Gminy Kościerzyna. Nie zamierzamy jednak dochodzić, ile to kosztowało podatnika „i dlaczego tak drogo", bo okazja była wyjątkowa i należało w niej wziąć udział z pełnymi honorami, nawet w myśl zasady „zastaw się, a postaw się"!

Wyjazd dotyczył uczczenia 25 rocznicy nawiązania partnerskich kontaktów pomiędzy naszą Kościerzyną, a niemieckim Cölbe. To było wiekopomne wydarzenie i każda jego rocznica powinna być okazją do świętowania i... wspominania. Do godnego świętowania i rzetelnego wspominania. I tu dostrzegamy problem, który chcemy wykorzystać jako kanwę do naszego inauguracyjnego „monitorowania".

Jak to zwykle bywa, każda taka „oficjałka" to dobra okazja dla władzy do tego, aby lansować się w „massmediach" (czyli materiałach, które masy, ku uciesze władzy, czytają). Nie inaczej było i tym razem, co możemy podziwiać na oficjalnym portalu Gminy Kościerzyna ->>> http://koscierzyna.pl/home/Aktualnosci/25-lat-partnerstwa-z-Colbe.aspx

Z uwagą przeczytaliśmy zamieszczony materiał, którego znaczny fragment dotyczył aspektów historycznych tego partnerstwa i do niego właśnie mamy najwięcej obiekcji, a właściwie do jego redaktora i osoby odpowiedzialnej za emisję, czyli wydawcy.

Domyślamy się, że tym pierwszym (redaktorem) jest p. sekretarz Katarzyna Knopik, a wydawcą musi być sam wójt G. Piechowski, bo tych ważnych informacji portal nie zawiera, a skoro jest urzędowy i nie zawiera innych osób odpowiedzialnych, to można sądzić, że sam wójt za wszystko odpowiada.

To wiemy już, kto odpowiada za skróconą (wybiórczą) wersję opisu historii tych długoletnich kontaktów pomiędzy Kościerzyną, a Cölbe na łamach gminnego portalu i nawet domyślamy się, dlaczego. A ta wersja zawiera tylko wygodne dla aktualnej władzy fakty. Zwracamy więc uwagę, że „z kronikarskiego obowiązku" przy tego typu publikacjach podaje się przy datach nazwiska osób, które brały udział w wydarzeniu, niezależnie od sympatii, czy antypatii do nich. A w tym przypadku czytelnikom musi wystarczyć lakoniczne stwierdzenie - „Ostatecznie umowy partnerskie zostały podpisane przez przedstawicieli władz obydwu gmin w latach 1990-1991." Nie wszyscy czytelnicy muszą jednak wiedzieć, kto w tych latach sprawował wspomniane funkcję i podpisywał to ważne porozumienie, a „redaktorzy gminni" powinni.

Za to w tym samym tekście (i od tych samych „redaktorów gminnych") dowiadujemy się, kto stał na czele delegacji niemieckiej która przybyła do Kościerzyny i zawarła wstępne ustalenia odnośnie partnerstwa - „...przybyła do Kościerzyny pierwsza 20-osobowa oficjalna delegacja z Cölbe na czele z burmistrzem Jürgenem Butte i przewodniczącym Rady Gminy Helmutem Fiedlerem. Zawarto wówczas wstępne ustalenia o partnerskiej współpracy gmin." Redaktorzy gminni uznali pewnie, że te informacje na pewno bardziej interesują czytelników, niż nazwiska naszych przedstawicieli?

Dalsze informacje z gminnej witryny o podpisaniu tej historycznej umowy partnerskiej, czy to w Kościerzynie, czy w Cölbe również pomijają te istotne, z historycznego punktu widzenia, kwestie -Pierwszą część polsko-niemieckiej umowy podpisano podczas wizyty kościerskiej delegacji  w Cölbe w dniach 19-22 listopada 1990 roku. W rozmowach partnerskich uczestniczył także Janusz Reiter, ambasador Polski w RFN. Główna uroczystość zawarcia umowy partnerskiej odbyła się 20 maja 1991 roku w Kościerzynie podczas „Dni Cölbe w Kościerzynie".

Czy to przypadek, czy celowe działanie? Ten osąd pozostawiamy naszym czytelnikom, a władzom gminy (odpowiedzialnym również za to, co publikuje się na oficjalnej urzędowej stronie) dedykujemy pewne historyczne słowa wielkiego Polaka - J. Piłsudskiego

„Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości."

I jeszcze jedno. Może się tak stać, jeżeli następcy wójta Piechowskiego będą brać z niego przykład, że przy okazji obchodów 30 - rocznicy partnerstwa Kościerzyną - Cölbe, jakiś „inny gminny redaktor" napisze, że na uroczystych obchodach 25 rocznicy partnerstwa w październiku 2016 r. brały udział „ówczesne władze" Gminy Kościerzyna...

Grupa Kreatywna  

P.S. Przy okazji omawianej publikacji na gminnym portalu mamy jeszcze dwie redakcyjne rady dla „aktualnych gminnych redaktorów" i „aktualnych gminnych wydawców" odpowiedzialnych za treść i formę redagowanego materiału:

  1. Radzimy zakupić do dyspozycji „aktualnych gminnych redaktorów" z pokaźnego budżetu gminy (w wysokości 71.500.000 zł po stronie wydatków) aparat fotograficzny dobrej jakości (za 2-3.000 zł), bo zamieszczone do materiału zdjęcia są marnej jakości, a sytuacje w których na oficjalnych spotkaniach „pstryka się" zdjęcia komórką, są kompromitujące i śmieszne :-))
  2. Prosimy o zamieszczanie, obok tekstów przemówień strony niemieckiej, ->>> http://koscierzyna.pl/getattachment/home/Aktualnosci/25-lat-partnerstwa-z-Colbe/przemowienie-Hartmut-Reiße.pdf.aspx również wystąpień „aktualnych włodarzy gminnych", bo to może bardziej interesować czytelników oficjalnego portalu Gminy Kościerzyna... chyba, że nie mają oni nic ciekawego i godnego uwagi do powiedzenia.

Mamy nadzieję, że nasz materiał będzie pożyteczny i przyczyni się do uważniejszego redagowania tekstów i materiałów przez „aktualnych gminnych redaktorów i wydawców". 

 

 

« powrót do Aktualności

Wyraź swoją opinię (13 opinii)

nie udało się Klikając 'wyślij' akceptujesz regulamin wysyłania opinii. Wyślij
Mieszkaniec poniedziałek, 24-10-2016, 10:05:05
najwięksi zasłużeni dla gminy są na zdjęciu: śliczna Katarzyna Knopik i jeszcze piękniejszy Piechowski, no brakuje "gminnego fachowca" Świtały ale ten jest pewnie zajęty interesami.....gminy oczywiście!
bardziej zorientowany piątek, 21-10-2016, 14:48:48
Wydaje mi się, że chodzi o Tkaczyka, bo to on podpisywał to porozumienie z Niemcami. Był wtedy burmistrzem Kościerzyny, bo gminy jeszcze nie było. Mogę się mylić, ale tak na zdrowy rozum, to Piechowski przecież Tkaczyka nie honoruje i nie dostrzega.
Niezorientowany piątek, 21-10-2016, 10:19:19
A o jakie nazwiska włodarzy z tamtych lat chodzi? Proszę mi podpowiedzieć, bo nie jestem zbyt zorientowany w tych czasach.
ALE PLAMA piątek, 21-10-2016, 09:52:52
i pomyśleć że PLAMA nic nie wniósł do tego partnerstwa a wręcz przeciwnie donosicielstwem burzył wszystko...
Alojzy dupa czwartek, 20-10-2016, 21:01:01
ku pamięci mięci kupa wpisał się Alojzy dupa
Zdziwiony czwartek, 20-10-2016, 13:24:24
Dzięki MONITOROWI uświadomiłem sobie jakim budżetem dysponuje wójt Piechowski!!! Fi, fi to jest kupa kasy. A swoją drogą, to ten aparat by sobie mogli lepszy sprawić, bo wszystkie zdjęcia gminne są marnej jakości.
Z URZEDU czwartek, 20-10-2016, 10:29:29
podsylszalam rozmowe ze wojt jakies spotkanie organizuje z radnymi i teraz ciekawe czy ze wszystkimi czy z wybranymi i na jaki temat, chyba beda lupy dzielić
analityk czwartek, 20-10-2016, 09:53:53
z fotki widać jednoznacznie,że pani sekretarz i pan wójt stoją na pierwszym planie-najdalej i na końcu nasz burmistrz;ustawienie świadczy o ważności personalnej
z innej beczki czwartek, 20-10-2016, 09:50:50
17.09.2016-pismo w spr.budynku socjalnego; 19.09.2016-pismo w spr.rozbudowy układu drogowego; 14.10.2016-pismo w spr.Kościerskiego Parku Kultury; 17.10.2016 pismo w spr.MOF i pismo w spr.Domu seniora.TYLE JUŻ NAPISAŁ PAN Z.CZ.DO BURMISTRZA-WIDAĆ,ŻE NIE MA CO ROBIĆ LUB...MARZY MU SIĘ URZĄD BURMISTRZA MIASTA. MOJA RADA "ODPISYWAĆ TAK,JAK ROBIŁ TO Z.CZ." TZN.NIE ODPISYWAĆ A PO DWÓCH ,TRZECH MONITACH ODPOWIEDZIEĆ,ŻE "ODPOWIEDZI UDZIELONO W PIŚMIE Z DNIA....KTÓRE NIGDY NIE WYSZŁO Z URZĘDU"
Cień czwartek, 20-10-2016, 08:49:49
Piechowskiego cechuje jednak spora dawka hipokryzji i obłudy. To człowiek wyjątkowo małostkowy.Mam nadzieję, że Monitor odsłoni, z czasem, jego prawdziwe mroczne oblicze.
Tomek czwartek, 20-10-2016, 08:41:41
brawo ciekawy temat który pokazuje "lico" małych zakompleksionych ludzi - szkoda ze rykoszetem obrywa gmina Kościerzyna
tekst nie jest POrywający czwartek, 20-10-2016, 07:40:40
Zgadzam się z moim przedmówcą, że pan Piechowski nie wie co się dzieje pod jego nieobecność w Urzędzie, gdy rządzi pan Świtała. Szkoda NASZEJ GMINY, za dwa lata wybory i obojętnie kto wystartuje obok pana Piechowskiego, wygra z nim, dlatego, że przy obecnym Wójcie stoją pan Świtała i pani Knopik a za nimi pan Czucha, który ma duży wpływ na nich...niestety!
bardzo zainteresowana czwartek, 20-10-2016, 06:50:50
Powiem szczerze, że delikatnie zaczynacie bo tak jak bardzo się interesuję życiem naszych guru to nudny temat. Fakt, że o historii zapomnieli i mam nadzieję, że i historia zapomni o nich. Grupo kreatywna miasto tez pojechało, tez napisali że byli a jak człowiek porówna wpisy obu samorządów to można odnieść wrażenie, że to były dwie oddzielne delegacje. Do tego ten typ ze zdjęcia w białej bluzce to kogo on reprezentował? Miasto jako bezradny czy gminę jako sekretarzyn? To jeszcze nic. Ja bym sięgnął głębiej. To ma drugie dno. Kota nie ma myszy harcują prawda? Szkoda że wójt nie wie co odpier...la jego zaje...sty zastępca świtalec pod jego nieobecność.Aż nóż się w kieszeni otwiera. Panie Piechowski? Na prawdę tego nie widzisz i nie czujesz czy oni (lord-pact) mają coś na Pana bo widać, że Pan się ich cały czas słuchasz i boisz. Ja już tym razem nie będę na Pana głosowała. Mój i moich znajomych głosy pójdą na kogokolwiek innego byle nie na Pana i ludzi z Pana otoczenia.
Komentuj na bieżąco + dodaj wpis
nie udało się Wyślij

Co Cię gryzie ?

Masz problem i nie wiesz jak sobie z nim poradzić albo masz ciekawą informację
i chcesz się nią podzielić ?

Napisz do nas >>

Możesz liczyć na naszą reakcję !

Co o tym myślisz ?

Czy miasto i gmina Kościerzyna powinny opuścić ZGW?

Głosuj

Facebook - lubię to