Może być inaczej...

Może być inaczej...
fot. Zasoby Internetu

Grupa Kreatywna | 23-10-2016 20:10:10

... z korzyścią dla mieszkańców

Temat gospodarki odpadami „królował" na łamach „MK" od początku wprowadzenia nowych regulacji prawnych (a raczej prawdziwej „rewolucji śmieciowej") tj. od 2011 roku. I nie powinno nikogo dziwić, że nadal będziemy pisali o śmieciach, bo to wciąż temat aktualny i gorący...

Od samego początku monitorujemy poczynania naszych lokalnych samorządów w Związku Gmin Wierzyca [ZGW], który w imieniu gmin należących do tego związku, realizuje zapisy tzw. ustawy śmieciowej. Śledzimy te poczynania z punktu widzenia „statystycznego Kowalskiego", który z własnego portfela musi płacić za decyzje podejmowane przez władze ZGW. I nie bez znaczenia jest w tym zakresie fakt, że poczesne miejsca w tym związku zajmują nasi przedstawiciele. Wójt Piechowski jest obecnie Przewodniczącym Zgromadzenia Związku Gmin, czyli najważniejszego decyzyjnego ciała ZGW, a burmistrz Majewski jest członkiem Zarządu Związku, czyli władzy wykonawczej.

Wydawać by się mogło, że te funkcje dają nie tylko splendor, ale i pozwalają naszym przedstawicielom wiedzieć wszystko o związku i z tej wiedzy rozsądnie korzystać. Okazuje się jednak, że te funkcje tylko mocno „przywiązują" naszych włodarzy do ZGW, a co gorsza, mogą paraliżować ich rozsądek i umiejętność logicznego myślenia? Przykładem na słuszność tej tezy może być sytuacja występowania ze związku przez kolejne gminy. Na początku ZGW liczył 20 jednostek samorządu terytorialnego [JST] z 3 powiatów (kościerskiego, starogardzkiego i gdańskiego), jednak tylko w tym roku decyzje o wystąpieniu ze związku podjęło aż 9 samorządów, czyli blisko 50% dotychczasowych członków ZGW! I pomyśleć, że ta sytuacja nie dała naszym włodarzom nic do myślenia?!

Rada Miasta Kościerzyna nie zajęła się wcale tym tematem, a Rada Gminy Kościerzyna odrzuciła projekt takiej uchwały na posiedzeniu w dniu 24 czerwcu br. W obu przypadkach, ani wójt Piechowski (przewodniczący Zgromadzenia ZGW), ani burmistrz Majewski (członek zarządu ZGW) nie przejawiali inicjatywy i nie dążyli do takiego rozwiązania. Pewnie, jako ważne osoby w ZGW, wiedzą więcej od innych wójtów, czy burmistrzów, którzy skutecznie przekonali swoich radnych do opuszczenia tego związku. 

Poniższa tabela obrazuje, które samorządy i kiedy podjęły stosowne uchwały.

 

Być może gdyby nasi prominentni włodarze w odpowiednim czasie podzielili się cała swoją wiedzą o sytuacji ekonomicznej związku, to nasi kościerscy radni nie mieli by wątpliwości, jakie kroki podejmować. Graniczną datą, która umożliwiała skuteczne i szybkie opuszczenie ZGW był dzień 30 czerwca br. Do tego dnia te JST, które podjęły uchwałę, mogą od 1 stycznia br. prowadzić gospodarkę odpadami we własnym zakresie i na własną odpowiedzialność. Nie dziwi więc fakt, że informacja o ponad 6.000.000 zł zadłużeniu ZGW za I półrocze 2016 r. ujrzała światło dzienne 25 lipca br. Można przypuszczać, że ta wiedza prominentnym działaczom związku była znana już wcześniej, może nawet 23 czerwca br., kiedy to odbywało się Walne Zgromadzenie związku obradujące min. nad sprawozdaniem  finansowym za 2015 r.? Nie można wykluczyć, że troskliwi włodarze samorządowi, korzystając z takiej okazji (i wiedząc o toczących się dyskusjach nt. wychodzenia ze związku), pytali o bieżącą sytuacje finansową ZGW?

A sytuacja finansowa nie jest najlepsza i wiedza o tym na pewno przyśpiesza podejmowanie decyzji o wyjściu z takiego „trudnego związku". Kolejna dopłata samorządów do bieżącej działalności jest potężna, bo ostatecznie wynosi 6.180.000 zł! W przeliczeniu na 1 mieszkańca trzeba dopłacić z publicznych pieniędzy 31,47 zł.  Szczegóły pokazuje poniższe zestawienie dopłat za rok 2015 i 2016. Przypuszczać należy, że za kolejne pół roku trzeba będzie dopłacać kolejne miliony, a w kolejnych latach następne i jeszcze następne...

 

 

Tylko nie wszyscy już będą musieli dopłacać do ZGW, bo od stycznia 2017 roku za gospodarkę odpadami we własnym zakresie będą odpowiadały gminy: Liniewo, Karsin (z naszego powiatu), Kaliska, Osiek, Osieczna, Zblewo oraz miasta Starogard Gdański, Skarszewy, Czarna Woda. Wygodniej jest być w ZGW, nawet kosztem setek tysięcy złotych rocznych dopłat, niż samemu troszczyć się o wszystko, co związane jest z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów. W wielu zasłyszanych komentarzach dotyczących sprawy wychodzenia, czy pozostania w związku padały pod adresem „wygodnych" włodarzy najczęściej takie oto słowa: - „wójt (...) jest za słaby, by samemu zorganizować w gminie zbiórkę odpadów. Woli płacić więcej i mieć problem z głowy".

Były też i inne głosy: - „Rekomendujemy wyjście ze Związku Gmin Wierzyca z myślą o mieszkańcach. Chcemy, aby opłaty za śmieci nie były wyższe. Poza tym bycie niezależnym pozwoli nam samodzielnie decydować o gospodarce odpadami. Liczymy na uszczelnienie systemu, który w związku nie działa tak jak powinien. Ta decyzja to wielka odpowiedzialność, ale jestem przekonany, że podejmując wspólne działania z radnymi, ta decyzja wyjdzie mieszkańcom na dobre" - powiedział prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak. I po tych słowach radni (19 głosami „za" przy jednym „wstrzymującym się") podjęli uchwałę w tej sprawie.

I dopiero teraz dochodzimy do okoliczności, który sprowokowały nas do napisania kolejnego materiału w „MK" o gospodarce odpadami. Na lokalnych portalach wyczytaliśmy (z niemałą satysfakcją), że pierwsza gmina, która podjęła decyzje o opuszczeniu ZGW, rozstrzygnęła przetarg na odbiór, transport i składowanie odpadów. Mowa jest o Gminie Liniewo, która już w 23 marca br. zadecydowała, że bierze na siebie ten trud i obowiązek. I co najważniejsze taniej dla mieszkańców tej gminy, niż dotychczas pod skrzydłami ZGW! ->>>http://koscierski.info/wiadomosc,28132,Liniewo-Mieszkancy-zaplaca-mniej-za-smieci-radni-przyjeli-stawki.html

Brawo wójt Mirosław Warczak, brawo Rada Gminy, za rozwagę i odwagę!!!

Grupa Kreatywna

« powrót do Aktualności

Wyraź swoją opinię (15 opinii)

nie udało się Klikając 'wyślij' akceptujesz regulamin wysyłania opinii. Wyślij
zenio piątek, 28-10-2016, 16:25:25
w gminie rządzi lord kosztowny und ten co żabę za zeta goni do Gdańska
Henio czwartek, 27-10-2016, 14:49:49
zaraz, zaraz, to w gminie nie rządzi wójt tylko urzędnicy?
zenio czwartek, 27-10-2016, 13:11:11
ale przecież nie wójt by robił a urzędnicy więc gdzie indziej tkwi diabel
Franio czwartek, 27-10-2016, 12:56:56
Wójt od samego początku nie czuł się na siłach wziąć na siebie odpowiedzialności za śmieci, a teraz jest już mu głupio występować ze związku w którym na dodatek pełnił i pełni ważne funkcje - ja tak myślę i tyle w temacie.
Ciekawy środa, 26-10-2016, 14:51:51
Poproszę redakcję o info na temat jak wzrosną koszty dla "opornych" po wyjściu tych 9 samorządów?
do zniesmaczonego środa, 26-10-2016, 10:29:29
Nic prostszego jak sprawdzić, jak nasi radni głosowali i przypomnieć im to w wyborach
zniesmaczony wtorek, 25-10-2016, 21:58:58
Niestety to gminni radni są bezjajeczni i chyba mało kumaci w temacie Związku i śmieci. Łatwo dają się rozgrywać patrząc tylko na swoje i rodzinki na gminnych stołkach małe i większe interesiki. Tak samo rajcy miejscy.
Mieszkaniec Gminy Kościerzyna wtorek, 25-10-2016, 20:55:55
Wydaje mi się, że te 500 tys które gmina dopłaca do ZGW co roku wystarczyłyby na te wszystkie koszty o których pisze Liniewo, więc warto pójść w stronę niezależności.
hehe wtorek, 25-10-2016, 19:00:00
Geześki odpowiadają 8udu
Liniewo wtorek, 25-10-2016, 18:54:54
Tylko mały problem, wyliczenia Liniewa nie uwzględniają 1. kosztów budowy i utrzymania PSZOK 2. zakupu i wymiany koszy 3. obsługi biurowej, egzekucji 4. nie wspomnę o pośrednich kosztach poniesionych przez urząd No i wydaje mi się, że częstotliwość wywozu jest mniejsza niż w związku Wygląda ładnie tylko na pierwszy rzut oka
Kosztowne nic nierobienie poniedziałek, 24-10-2016, 12:54:54
z budżetu gminy Kościerzyna Piechowski dopłacił do ZGW już 736761 zł- nowe śmieciarki kosztują 314 tys.do 350 tys.zł. Tyle pieniędzy w błoto!
do Sherloka poniedziałek, 24-10-2016, 11:02:02
Dobrze kombinujesz!
Sherlok poniedziałek, 24-10-2016, 09:35:35
Nie wiem, czy dobrze dedukuję, z materiału wynika, że być może wójt P. będąc na Zgromadzeniu 23 czerwca br. mógł już wiedzieć o tych 6 mln zadłużenia ZGW i na sesji Rady Gminy w dniu 24 czerwca nie podzielił się tą informacją z radnymi, którzy debatowali nad tym, czy opuścić ZGW czy nie?
drugi poniedziałek, 24-10-2016, 07:23:23
coooooooooooooooooooooooooooooooo? znów będzie rzadziej? to może przez to będzie taniej. no chyba nie drożej znów
Niestety poniedziałek, 24-10-2016, 06:47:47
w Gminie Kościerzyna będziemy płacić drożej i wcale (od nowego roku) nie jest POwiedziane, że będzie dalej ten sam harmonogram. Z tego co słyszałem w SICIE to zmianie ulegnie częstotliwość wywozu śmieci z naszych posesji. Zatem drożej i gorzej? Panie Wójcie co się dzieje? Przecież to Pan chciał pozostać z Związku Gmin i przekonywał, że jest lepiej...
Komentuj na bieżąco + dodaj wpis
nie udało się Wyślij

Co Cię gryzie ?

Masz problem i nie wiesz jak sobie z nim poradzić albo masz ciekawą informację
i chcesz się nią podzielić ?

Napisz do nas >>

Możesz liczyć na naszą reakcję !

Co o tym myślisz ?

Czy miasto i gmina Kościerzyna powinny opuścić ZGW?

Głosuj

Facebook - lubię to