Obchody 25-lecia Gminy Kościerzyna…

Obchody 25-lecia Gminy Kościerzyna…
fot. kościerski.info

Wścibski i Dociekliwy | 03-03-2017 18:40:40

...bez fajerwerków i z nikłym zainteresowaniem

Dokładnie tydzień temu Gmina Kościerzyna świętowała jubileusz 25-lecia swojego istnienia na samorządowej mapie Polski. Można się było spodziewać, że z tej racji, hala sportowa w Wielkim Klinczu będzie pękała w szwach i da się słyszeć gromkie "sto lat"...

Okazało się jednak, że jubileusz był raczej skromny, a sama uroczystość przeszła bez wielkiego echa i może być śmiało porównywana z akademią szkolną, chociaż znamy przypadki, że uroczystości szkolne maja większą rangę i godniejszą oprawę.

Gdyby się jednak wczytać w relacja, a zwłaszcza w przemówienie wójta Piechowskiego, to można by odnieść wrażenie, że informacje te dotyczą dwóch różnych uroczystości? http://www.koscierzyna.pl/getattachment/home/Aktualnosci/Jubileusz-25-lat-Gminy-Koscierzyna/przemowienie-Wojta-Gminy-Koscierzyna-z-okazji-25-lecia.pdf.aspx

"Panie Przewodniczący

Wysoka Rado

Panie i Panowie Sołtysi

Drodzy Mieszkańcy Gminy Kościerzyna

Panie Ministrze, Panie Wojewodo, Panie Marszałku, Panie i Panowie posłowie, Panie Senatorze, Panowie Burmistrzowie i Wójtowie, Przewielebni Księża (...)"

Może to powitanie jest sztampowe i grzecznościowe, niestety zabrakło na sali w Wielkim Klinczu ministra, wojewody, marszałka, posła czy senatora, więc można stwierdzić, że używanie takiego zwrotu było lekkim nadużyciem. Rozumiemy, że biorąc pod uwagę plany i wysłane zaproszenia (ok. 200-tu) można się było spodziewać tych osób, jednak przed uroczystością był czas, aby plany i marzenia zweryfikować do stanu faktycznego.

Nie wiemy, czy było to celowe działanie, aby czytający to (zamieszczone w Internecie przemówienie) mieli odczucia, że przez powitanie tych osobistości impreza miała dużą rangę, czy może służby wójta Piechowskiego po raz kolejny nie stanęły na wysokości zadania?

A swoją drogą zadajemy głośno sobie to pytanie, dlaczego żaden minister, wojewoda, marszałek, poseł czy senator nie zaszczycił swoją obecnością tej uroczystości? Było nie było, to "jubileusz dosyć okrągły" i jedyny w swoim rodzaju, bo gmina ta powstała w innym czasie niż ponad 2.400 innych gmin w kraju, więc natłoku podobnych imprez w tym czasie na pewno nie było?

Można przypuszczać, że Ci "oficjele" nie czuli potrzeby, aby tam osobiście być, bo nic szczególnego ich z Gminą Kościerzyna nie łączy, albo wiedzieli, że niczego tam politycznie nie zwojują, bo to zwykła "akademia ku czci" z małą ilością gości i niską rangą?

A były już w tej gminie uroczystości, które przyciągnęły ministrów, posłów i senatorów, wojewodów, biskupów czy admirałów, wyrażając w ten sposób swój szacunek i uznanie dla władz i dokonań tej Gminy...

Policzyliśmy, że gdyby odjąć obecnych na uroczystości radnych gminy, sołtysów, urzędników, kierowników jednostek gminnych i innych służbowo przebywających gości, to reszta zmieściłaby się na kilkunastu krzesłach. O mieszkańcach nie wspominając.

Wójt nieco postarał się frekwencję, bo przewidział wręczenie gminnych wyróżnień i to w sporej ilości. Więc odbierający nagrody w liczbie 82 osób (13 odbierających odznakę "Złoty Laur"; 22 statuetkę "Dużego Niedźwiedzia" i aż 47 "Małego Niedźwiedzia") też mocno "zasiliło widownię".

Chociaż i w tej mierze organizatorzy uroczystości poszli na łatwiznę. Zwykle takie jubileusze to okazja, aby najbardziej zasłużonych dla gminy i jej społeczności nagrodzić odznaczeniami państwowymi i resortowymi, jak to niejednokrotnie i w tej gminie bywało.

Niestety, zabrakło albo tych godnych wyróżnienia (w oczach władz gminy), albo pomyślunku, że tak można i przy takiej okazji się należy? Trzeba z przykrością stwierdzić, że tego dnia nikt nie został wyróżniony takim zaszczytnym wyróżnieniem. Radzimy panu wójtowi obejrzeć się za innym "mistrzem ceremonii", albo mieszkańcom - obejrzeć się za innym wójtem.

Podpowiadamy też, bo jest jeszcze na to czas, aby pomyśleć i przyznać poza "mały i dużym niedźwiedziem" najwyższe gminne wyróżnienie, czyli tytuł "Zasłużonego dla Gminy Kościerzyna". Dziwimy się, że Przewodniczącemu Rady Gminy panu A. Bober, nie przyszła do głowy taka myśl? Bo kiedy, jak nie z okazji 25-lecia Gminy Kościerzyna, uhonorować "w świetle jupiterów" osoby godne tego miana!

Chyba, że znowu władze gminy uznały, że nie ma takich osób wśród mieszkańców i "dobrodziejów gminy", aby ich portrety mogły zawisnąć na sali posiedzeń obok: Bolesława Bodysa, Waldemara Tkaczyka, admirała Jędrzeja Czajkowskiego, czy księdza prałata Mariana Szczypińskiego?

My nie mamy z tym problemów, wystarczy wczytać się w przemówienie wójta Piechowskiego i wskazać takie osoby:

"W szczególny sposób chciałbym powitać pierwszego Przewodniczącego Rady Gminy p. Jana Burandta, byłego długoletniego Przewodniczącego p. Zygmunta Szulista, który pełnił tę funkcję nieprzerwanie od 1994 roku do 2014 r. przez 20 lat."

Czyż pan Zygmunt Szulist, który przez 20 lat nieprzerwanie pełnił funkcje przewodniczącego rady, nie jest godny uhonorowania?

"Szczególne chciałbym powitać i moje podziękowania skierować w stronę radnego Piotra Jankowskiego, który pełni tę funkcję jako jedyny nieprzerwanie od 1992 roku, czyli od powstania gminy Kościerzyna."

A może pan Piotr Jankowski, który od 25 lat (i jeszcze co najmniej przez kolejne 2 lata będzie tę funkcję sprawował) godny jest miana zasłużonego dla Gminy Kościerzyna?

"Pozwolę sobie wymienić naszych sołtysów, którzy sprawują tę funkcję od początku funkcjonowania naszej gminy: Ryszard Mański z Gostomia, Władysław Kuczkowski z Małych Stawisk, Ludwik Kama ze Stawisk, Tadeusz Szczypior z Sycowej Huty, Mieczysław Cieszyński z Wieprznicy."

Może warto poszukać zasłużonych i wśród sołtysów, którzy przez dziesiątki lat pracują z poświęceniem i oddaniem dla swoich społeczności?

Zastanawiamy się, czy i w tym zakresie zabrakło władzom gminy chęci, wyobraźni, czy może dobrej woli?

Wiele ciekawych spostrzeżeń i wniosków nasuwa po dalszej lekturze (trochę długiego i nudnego) przemówienia wójta Piechowskiego, "okraszonego" w trakcie prezentacji na uroczystości, podobizną wójta W. Tkaczyka. Nie chcemy być jednak nudni i w jednym materiale wyczerpać tematu, więc do omawiania sukcesów Gminy Kościerzyna w minionym 25-leciu na pewno jeszcze wrócimy...

Wścibski i Dociekliwy

 

 

« powrót do Aktualności

Wyraź swoją opinię (12 opinii)

nie udało się Klikając 'wyślij' akceptujesz regulamin wysyłania opinii. Wyślij
NAJPRAWDZIWSZA PRAWDA ! TYLKO ŚLEDZIE I MISIE ! sobota, 11-03-2017, 10:05:05
Mam wiele zastrzeżeń do POPRZEDNIKA ale inwestycji co niemiara ,może nie każda wzorowo wykończona,ale jest ich wiele w tym znaczna część wykończona przez OBECNEGO.Natomiast OBECNEGO zapamiętam tylko ze ŚLEDZI W SZKOŁACH i potężnego stada MISIÓW!Jak smakowały śledzie dzieciom to tylko pracownicy obsługi szkół wiedzą .
Zniesmaczony piątek, 10-03-2017, 22:16:16
Nie wspomnieliście o najważniejszym tego dnia, jedynym takim - resortowym wyróżnieniu! Jedyny medal państwowy jaki został przyznany! Odznaczony został sam wójt - medalem - zasłużony dla policji. Jak wiadomo taki medal przyznaje się za wybitne zasługi, wielkie brawa. Widać całą reszta, zarówno mieszkańców, przedsiębiorców, działaczy czy też zwykłych pracowników nie zasłużyła np. na odznakę https://mac.gov.pl/odznaka-honorowa-za-zaslugi-dla-samorzadu-terytorialnego . Mogłoby to przyćmić blask obecnie władających gminą, mało zasłużonym pod każdym godnym tego słowa względem. Gołym okiem widać było, że wszystkie osiągnięcia 25-lecia Gminy powstały lub zaczęły i niestety skończyły się za kadencji Wójta Tkaczyka. W żadnej miejscowości, nawet w obecnej stolicy gminy - Wielkim Klinczu nie powstało nic konkretnego, żadne osiągnięcie które mogłoby konkurować z jakąkolwiek nawet najmniejszą inwestycją poprzednika. Pewnie dlatego zarzucono połowę urzędników misiami, a drugiej połowy to prawie nikt nie zna. Jak będzie kolejna okrągłą rocznica to już wszyscy będą mieli misie, będzie wreszcie czas i okazja na odznaczanie grześków i tych co ich kochają.
Maria środa, 08-03-2017, 23:16:16
Pracowników pewnie byłoby więcej gdyby zostali zaproszeni. Mejla z zaproszeniem nie podpisuje się z "wyrazami szacunku" bo to jest całkowicie bez szacunku takie e-zapraszanie. I to ludzie którzy niby wprowadzają zasady etyki i poczucia misji pracy urzędników.
Jaś środa, 08-03-2017, 11:46:46
Świtała tyle hektarów "połkął" że na spodnie zabrakło:)
Do poniżej środa, 08-03-2017, 11:45:45
Dobre inwestycje tak ale poprawiające bezpieczeństwo miezkańców.Droga Wielki Klincz-Wielki Podleś na dzień dzisiejszy jest bardzo niebezpieczna dla pieszych i rowerzystów.Nowa nawierzchnia za ponad 3 000 000 zł bez ścieżki rowerowo-pieszej tylko poprawi komfort jazdy ale także zachęci niektórych kierowców do bicia kolejnych rekordów prędkości.Ciężki los czeka rowerzystów i pieszych tym ,że tereny wzdłuż drogi stają się już terenem zabudowanym.
25-lecia wtorek, 07-03-2017, 16:05:05
Kogo z mieszkańców takie imprezy obchodzą, bo mnie nie. Szkoda pieniędzy na organizację. A promocje gminy można czynić przez dobre inwestycje i pomysły, które doskonale by to czyniły. Panie wójcie do roboty!
25-lecie ;tylko wydane kolejne gminne tysiace zlotych na balange wtorek, 07-03-2017, 10:52:52
Spotkało się TOWARZYSTWO WZAJEMNEJ ADORACJI - pokadzili sobie,obdarowali małymi i dużymi misiami oraz laurami,wyżerka,pobalangowali,pofetowali swoje wysokie apanaże i ciepłe pewne posadki,powciskali kilkunastu osobom kitu jacy to oni sa dobrzy bo reszta wiedziala ze to kit i tyle na ten temat.
Obejrzyjcie komedię Bareji MIŚ poniedziałek, 06-03-2017, 11:24:24
Nowa świecka tradycja to glowna mysl przewodnia tej komedii !
Ale Plama!!! poniedziałek, 06-03-2017, 10:45:45
wstyd i żenada, krótko mówiąc jaki wójt taka impreza
A może NOWA ŚWIECKA TRADYCJA wg Bareji ? , 05-03-2017, 15:45:45
Dla odmiany i żeby było weselej proponuję przygotować uroczystość 25-lecia przeniesienia siedziby władz gminy na ulicę Strzelecką - to już wkrótce !
Porozdawali sobie misie sobota, 04-03-2017, 20:19:19
25 lat minęło a w gminie gwiazdy co naprawdę jasno świeciły odeszły...a szkoda!Te nowe natomiast są takie jakieś zimno ledowe robią koło siebie wiele szumu tylko z blaskiem u nich marnie.
Żenada sobota, 04-03-2017, 07:18:18
Wrzućcie do googla pytanie o X-lecie gminy. To co było na XXV-lecie to w porównaniu z X-leciem mniej niż akademia szkolna.
Komentuj na bieżąco + dodaj wpis
nie udało się Wyślij

Co Cię gryzie ?

Masz problem i nie wiesz jak sobie z nim poradzić albo masz ciekawą informację
i chcesz się nią podzielić ?

Napisz do nas >>

Możesz liczyć na naszą reakcję !

Co o tym myślisz ?

Czy miasto i gmina Kościerzyna powinny opuścić ZGW?

Głosuj

Facebook - lubię to