Podaj dalej! - cz. 3

Podaj dalej! - cz. 3
fot. Zasoby Internetu

Grupa Kreatywna | 30-11-2016 20:16:16

..."chore polityczne myślenie"

W tym cyklu chcemy, aby pewne sprawy, czy nawet tylko słowa były upowszechniane i powtarzane. Dlatego wyłapujemy takie "perełki" i publikujemy, czasami ku uciesze czytelników, a czasami ku rozwadze i przestrodze...

W tym względzie nie unikniemy tematu Związku Gmin Wierzyca i nawet nie staramy się go omijać, bo pamiętamy i będziemy to często przypominali, że to były burmistrz Czucha i obecny wójt Piechowski wprowadzili miasto i gminę do tej organizacji (oczywiście przekonując radnych do tego, aby w odpowiednim momencie podnieśli rękę "za").

Nie dość tego, to właśnie Ci dwaj samorządowcy odgrywali w ZGW niebagatelną rolę - pierwszy, jako Przewodniczący Zgromadzenia, a drugi - jako Członek Zarządu. Dodatkowo wójt Piechowski do dzisiaj piastuje funkcję Przewodniczący Zgromadzenia ZGW, którą "odziedziczył" po Z. Czucha.

Wiele osób zadawało sobie pewnie pytanie, dlaczego niektórzy włodarze wybrali inną (niektórzy twierdzą, że trudniejszą) drogę w zakresie realizacji gospodarki odpadami? Odpowiedzi na te nurtujące pytania może przynieść szczery i ciekawy wywiad z Tomaszem Walczakiem - Radnym Miasta Starogard, który ukazał się "już jakiś czas temu" ->>> http://naszekociewie.pl/kto-odpowiada-za-ten-balagan-wywiad-z-tomaszem-walczakiem-radnym-miasta-starogard-pis/

Naszą uwagę przykuły szczególnie te słowa:

Mówi Pan, że przy tworzeniu Związku przewyższył egoizm i prywata. Mocne to.

A jak inaczej to ująć. Dla ówczesnego prezydenta było to polityczne wyzbycie się problemu. Według jego myślenia stworzenie związku odciążało go od odpowiedzialności przed społeczeństwem za ewentualne wprowadzane zmiany. Z kolei jego zastępca W. Pomin, współtwórca statutu związku został po chwili jego szefem. Ewidentnie statut ten został opracowany nie w interesie naszego miasta. Chociażby zapisy o naszej decyzyjności i wystąpieniu z niego jasno o tym świadczą.

Na początku jednak to jakoś funkcjonowało, kiedy zaczęły się te problemy?

Tak, na koniec 2014 roku Związek wygenerował nawet 3 mln zysku. Początkowo wydawało się, że to wszystko funkcjonuje jak trzeba. Oczywiście pojawiały się jakieś drobne problemy typu brak dostatecznej ilości pojemników (...) ale było to wszystko szybko naprawiane. Podczas posiedzeń Komisji infrastruktury Rady Miasta, gdy pytałem wówczas o przyszłe przetargi, każdorazowo otrzymywałem informację (...) przyszłe przetargi rozstrzygnięte zostaną najpóźniej pół roku przed wygaśnięciem dotychczasowych umów, tak by nowe firmy, które wygrają przetarg mogły się do zadania przygotować. Czyli według zapewnień miały te przetargi zostać rozstrzygnięte najpóźniej do lipca 2014 roku.

Słowa dotrzymali?

Absolutnie nie. Stare umowy wygasały 31 grudnia 2014 roku, a nowe przetargi zostały rozstrzygnięte dopiero w grudniu na kilka dni przed wygaśnięciem starych umów. Tu moim zdaniem zaważyło znów chore polityczne myślenie, aby nie podejmować decyzji przed wyborami samorządowymi, aby nie narażać się wyborcom.

Ale co takiego się stało, że nagle to wszystko załamało się?

Rozstrzygnięcia tych przetargów. Dwie firmy (...)  złożyły o ponad 100 procent wyższe stawki w porównaniu do tych jakie obowiązywały w 2014 roku. Ówczesny szef Związku Gmin Wierzyca Wojciech Pomin, który nie miał takiego zabezpieczenia w uchwalonym przez reprezentantów gmin budżecie Związku, podpisał niekorzystne umowy. Nasi przedstawiciele w Związku twierdzą, że nie wiedzieli o tym i nie podejmowali żadnej decyzji o zmianie budżetu. Jeżeli jest tak jak mówią to jest to jawne złamanie przez ówczesny Zarząd Związku Gmin Wierzyca dyscypliny finansów publicznych. I osoby decyzyjne powinny ponieść za to odpowiedzialność prawną. Tym bardziej, że gminy i ich mieszkańcy ponieśli przez to potężne konsekwencje finansowe (...)".

 

Jak widać, złe zdanie o Związku Gmin ma nie tylko "MK", czy też w Radzie Gminy Kościerzyna - radny Marcin Żurek z Łubiany, a w Radzie Miasta - radny Tomasz Dargacz, ale również inni. Wprawdzie pan radny Tomasz Walczak mówi o Starogardzie Gdańskim, ale można odnieść wrażenie, że jego słowa pasują idealnie do wielu innych samorządów, które za radą swoich włodarzy przystąpiły do tego Związku...

Grupa Kreatywna 

 

 

« powrót do Aktualności

Wyraź swoją opinię (12 opinii)

nie udało się Klikając 'wyślij' akceptujesz regulamin wysyłania opinii. Wyślij
MOŻNA INACZEJ poniedziałek, 05-12-2016, 12:59:59
Piech jak każdy wie ma specyficzne doświadczenia i uzyskane kwalifikacje- po prostu założy swoje PIS w gminie i będzie mieć naturalnego tj sztucznego obrońcę i co mu zrobicie ! Uwierzcie , ma w tym doświadczenie .
szczyt głupoty poniedziałek, 05-12-2016, 10:55:55
to kupić portfel za ostatnie pieniądze
Prokurator poniedziałek, 05-12-2016, 10:29:29
Proszę się nie kłopotać, doniesienie w sprawie ZGW już dawno wpłynęło do Prokuratury Okręgowej i trwa procedura.
Radny ma obowiązek jako funkcjonariusz publiczny poniedziałek, 05-12-2016, 09:32:32
Jeśli następuje łamanie prawa lub nawet samo podejrzenie łamania to zawiadomienie do prokuratury może złożyć każdy a organa władzy obowiązkowo muszą. Nie potrzeba żadnych uchwał Rady
Andrzej B. poniedziałek, 05-12-2016, 09:09:09
Piechowski nie wiedział, nie pamięta, nie miał pojęcia, a to wszystko wina poprzedników:) Piechowski jest jak dobry dowcip - śmieszy i żałosny!!!
RADNY TO ZA MAŁO ... , 04-12-2016, 23:48:48
Aby skutecznie złożyć doniesienie potrzebna jest UCHWAŁA RADY GMINY ,bo inaczej będzie umorzenie postępowania
mieszkańcy gminu Koscierzyna , 04-12-2016, 18:07:07
Może ktoś wreszcie z radnych złoży zawiadomienie do Prokuratury na Wójta,że wydaje pieniądze publiczne bez zgody mieszkańców na śmieci. Niech ze swoich wydaje, jak ich ma tak dużo.
zero piątek, 02-12-2016, 21:47:47
nie wiem jak określic radnych którzy na to pozwolili i dalej w tym trwają Też nbie rozumiem jak to jest możliwe.
Czytelnik MK piątek, 02-12-2016, 13:52:52
Musze przyznać, że ten szczery i bardzo czytelny wywiad otworzył mi oczy na działalność ZGW. Niem mogę tylko zrozumieć, jak to jest możliwe aby doświadczeni samorządowcy (wójtowie, burmistrzowie a nawet prezydent miasta) pozwolili w ZGW na takie działania?
wyborca czwartek, 01-12-2016, 19:48:48
teraz mamy okazję się przekonać-kto personalnie rozwiąże ten problem!!!!!!!!!
Kluczowy cytat czwartek, 01-12-2016, 10:06:06
Kluczowy cytat z tego tekstu to: "osoby decyzyjne powinny ponieść za to odpowiedzialność prawną. Tym bardziej, że gminy i ich mieszkańcy ponieśli przez to potężne konsekwencje finansowe"!
Gzesio czwartek, 01-12-2016, 08:07:07
A transparentny Grzesio trwa w Związku, a gmina płaci, płaci, płaci ... Grzesio nie jest za, ani nie jest przeciw, a gmina płaci, płaci, płaci ... Grzesio był członkiem Zarządu, jest Przewodniczącym Zgromadzenia Związku, a gmina płaci, płaci, płaci ...
Komentuj na bieżąco + dodaj wpis
nie udało się Wyślij

Co Cię gryzie ?

Masz problem i nie wiesz jak sobie z nim poradzić albo masz ciekawą informację
i chcesz się nią podzielić ?

Napisz do nas >>

Możesz liczyć na naszą reakcję !

Co o tym myślisz ?

Czy miasto i gmina Kościerzyna powinny opuścić ZGW?

Głosuj

Facebook - lubię to