Tajne/poufne...

Tajne/poufne...
fot. Zasoby Internetu

Grupa Kreatywna | 27-10-2016 19:46:46

...w transparentnej Gminie

Powoli nieformalne spotkania i nieformalne komisje stają się znakiem rozpoznawczym gminy Kościerzyna, która zgodnie z zapowiedziami wójta Piechowskiego miała się stać najbardziej transparentną i przejrzystą gminą w świecie, a na pewno w powiecie...

Monitor Kościerski już w kwietniu tego roku informował, że w Gminie Kościerzyna zaczyna kwitnąć... „demokracja reglamentowana" (http://www.monitor-koscierski.pl/grzes_przyjaciele_czyli,pnews,1008.html ). Kilka miesięcy temu "MK" alarmował, że:

„Coraz częściej organizowane są  „nieformalne  spotkania", które nie są protokołowane i dokumentowane. Nie sposób by obywatele mogli się z jakiegokolwiek dokumentu dowiedzieć o czym była tam mowa, kto był obecny, jakie stanowisko zajmował. A „spotkania" te dotyczą spraw zasadniczych. Uzgadnia się na nich składy „komisji" jakie potem zajmują się np. sprawami uzdrowiska, obecności gminy w Związku Gmin Wierzyca, ustala się stanowiska w ważnych dla obywateli i gminy sprawach. Więcej, na takich nieformalnych „spotkaniach" wójt z radnymi „dzielą" środki z nadwyżki budżetowanej, ustalają gdzie te pieniądze trafią i jakie inwestycje mają być w gminie realizowane. Na tych nieprotokołowanych „spotkaniach" ustala się też jakie uchwały będą trafiać pod obrady radnych. Ustalenia te są następnie „legalizowane" na sesjach Rady

Monitorując dalej te „nieformalne spotkania" radnych gminy z wójtem i jej prominentnymi pracownikami "MK" zauważył, że ten proceder ma nadal miejsce i rozprzestrzenia się dalej. Dotarliśmy do kolejnych ciekawych informacji. 

Okazuje się, że od kilku miesięcy funkcjonuje w samorządzie gminnym i miejskim „Zespół ds. wypracowania wspólnych uzgodnień i raportu w sprawie możliwości utworzenia uzdrowiska lub obszaru uzdrowiskowego na terenie Miasta i Gminy Kościerzyna". Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że formalnie tego Zespołu nigdy nie powołano.

Przyznają to w korespondencji, zarówno Urząd Miasta jak i Urząd Gminy Kościerzyna. „Zespół nie został powołany żadnym formalnym dokumentem" - pisze wójt gminy Grzegorz Piechowski, a wtóruje mu burmistrz miasta Michał Majewski: „Zespól nie został formalnie powołany".

Z korespondencji dowiadujemy się też, że: „z uwagi na charakter i specyfikę pracy zespołu, nie powołano jego przewodniczącego" (odpowiada burmistrz) oraz: „zespól nie wybrał przewodniczącego" (odpowiada wójt).

Zastanawiamy się głośno - czy nie za dużo tych „nieformalnych" spraw w gminie Kościerzyna? Czy uchodzi to w gminie, w której rządzi wójt, który tak wiele mówi o „transparentności"? Czy mieszkańcy Gminy mają pełną wiedzę o tym co dzieje się w Urzędzie Gminy?

Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło! Czego Pan wójt nie powie (lub nie chce powiedzieć), to Grupa Kreatywna z radością ujawni, bo im bardziej coś jest tajne przez poufne", tym bardziej skłania do zainteresowania...

Dlatego niebawem na łamach „MK" ukażą się kolejne informacje z cyklu „Czego na oficjalnych stronach gminy nie przeczytacie, a chcielibyście wiedzieć"!

Grupa Kreatywna

P.S.

Informacje o „Zespole ds. wypracowania wspólnych uzgodnień i raportu w sprawie możliwości utworzenia uzdrowiska lub obszaru uzdrowiskowego na terenie Miasta i Gminy Kościerzyna" pochodzą z legalnej korespondencji udostępnionej przez naszego kolegę. A czytelnicy "MK" mogą się z nimi zapoznać w zakładce "Do Pobrania", bo wracamy również i do tej formy naszego „monitorowania"

 

 

« powrót do Aktualności

Wyraź swoją opinię (10 opinii)

nie udało się Klikając 'wyślij' akceptujesz regulamin wysyłania opinii. Wyślij
Pytanko środa, 02-11-2016, 08:37:37
Czy urządzanie takich spotkań jest zgodne z prawem? Czy wójta może tak robić? Po co sa komisje jak ważne sprawy omawia się na nieformalnych spotkaniach? Komisje są po to by brać diety?
Mirosław , 30-10-2016, 13:53:53
To już jej sprawa co ona trzyma w swoich łapach i pewnie lordowi z tym dobrze
Jarosław , 30-10-2016, 09:46:46
nic ciekawego nie ma na MK i pewnie już nie będzie-skoro ma służyć tylko do walki z wójtem.Katarzyn trzyma gminę i miasto w swoich łapach i w tym co robi nie ma lepszych
do POniżej piątek, 28-10-2016, 12:33:33
co Ty chłopie oPOwiadasz, prowokacja? Straszysz PISząc takie banialuki, oby Ciebie NOWOCZESNA nie rozliczyła za 3 lata.
Przyjdą zmiany: piątek, 28-10-2016, 12:05:05
Winni .....: w końcu PIS zrobi porządki.Bójcie się, prawo i sprawiedliwość w Polsce w końcu zwycięży. PIS rozliczy obecnego Wójta, tylko musimy poczekać.
PIKUSIU piątek, 28-10-2016, 09:30:30
KAWA BYŁA I WODA GAZOWANA TEŻ. BYŁA TEZ NIEGAZOWANA I HERBATA
Pikuś piątek, 28-10-2016, 08:38:38
Nieformalne spotkania, nieformalne zespoły. Tylko kasa za to całkiem spora i całkiem formalna. I małe pytanie? Wójtowi na urodziny radni śpiewali po kawie czy po odrobinie wody gazowanej?
olo czwartek, 27-10-2016, 23:31:31
Zespół nie powołany, a kto płaci kasę radnym i temu fachowcowi ekspertowi. Nie uwierzę by spotykali się z pominięciem okienka z napisem KASA. Lewa ręka z gminy przerobiła to co napisała prawa ręka z miasta.
Radny czwartek, 27-10-2016, 22:37:37
Jakby to kogoś interesowało to spotkanie miało miejsce w ostatni poniedziałek i związane było z urodzinami wójta. A reszty to możecie się sami domyślać, co było :)
dla niewtajemniczonych czwartek, 27-10-2016, 20:11:11
Ci, którzy nie wiedzą to już wiedzą że ową informację napisała Katarzyna Knopik lewa ręka lorda kosztownego a transparentny ją tylko podpisał. Przy okazji. Widziałam ostatnio jak odbyło się kolejne nieformalno formalnie nieformalne spotkanie transparentnego. Nie wiem co się działo ale głośno śpiewali na sali. Może zajęcia z muzyki mieli?
Komentuj na bieżąco + dodaj wpis
nie udało się Wyślij

Co Cię gryzie ?

Masz problem i nie wiesz jak sobie z nim poradzić albo masz ciekawą informację
i chcesz się nią podzielić ?

Napisz do nas >>

Możesz liczyć na naszą reakcję !

Co o tym myślisz ?

Czy miasto i gmina Kościerzyna powinny opuścić ZGW?

Głosuj

Facebook - lubię to