W obronie demokracji...

W obronie demokracji...
fot. Zasoby internetowe

Krzysztof Jaroniec | 27-01-2016 08:50:50

czyli co kryje kod polityczny w Kościerzynie?

Ostatnio wiele się mówi w Polsce na temat demokracji, o zagrożeniach jej i utraty wolności przez obywateli. Zapewne wiecie, że demokracja to dyktat większości ludzi aktywnych w wyborach. A jak z tą demokracją jest w Kościerzynie?  Czy nie została ona zachwiana? 

 

 

Demokracja nieodzownie jest związana z pojęciem „republika". Jak podają źródła naukowe powstała w Atenach i szybko została wprowadzona na terenie późniejszego cesarstwa rzymskiego.  Demokracja jako ustrój polityczny też związana jest z oświeceniem i wiąże się ze wzrostem świadomości społecznej. Przyjmuje się ustrój demokratyczny za najlepsze rozwiązanie polityczne. Dlaczego? Przecież „większość" może nam wmówić, że „czarne jest białe a białe jest czarne" - jak powiadał nam klasyk. I tu jest pewne zabezpieczenie w postaci kadencyjności i nowych wyborów, czyli weryfikacji postępowania rządzących. Takie rozwiązanie daje możliwość równoważonego rozwoju różnych grup społecznych, bez przelewania  krwi. Zwróćmy uwagę na pewną prawidłowość- każdy dyktat jest skazany na rewolucję, a tu już nie ma wyrozumiałości. Głowy idą pod topór (patrz rewolucja francuska wywołana przez paryskich mieszczan 14 lipca 1789 roku).


Dzisiejsza polska demokracja jest młodym tworem, która musi się wiele nauczyć. Jak już we wcześniejszych swoich felietonach wspominałem społeczeństwo polskie zostało podzielone według dwóch cech: „hossa, bessa" - „optymista, pesymista", na tych co dobrze się im powodzi i na tych co uważają, że mogłoby być lepiej. I nie ma nic w tym złego. Jeżeli rządzący nie będą dbali o wszystkich, to dochodzi do pokojowej zmiany władzy. W ten sposób zachowana jest sprawiedliwość społeczna i zrównoważony jego rozwój.  To skąd dzisiejsze manifestacje? Doszło do wynaturzenia, bo wmawiano Polakom, że wszystko jest w porządku, a „w porządku" nie było! Po za tym presja wywierana na nich pozbawiała ich możliwości wyrażania swoich odczuć i poglądów. Aby być poprawnym politycznie i społecznie chowali głęboko swoje zdanie. Czy to była wolność? Ludzie rządzący nie dopuszczali do siebie innego punktu widzenia, innej rzeczywistości, ba byli zaraz oburzeni, nie zwracali uwagę na zachwianie równowagi w społeczeństwie.  Uwierzyli we własną propagandę.


To kto dzisiaj manifestuje? Trzeba trochę pokory i zrozumienia, że jak tobie jest dobrze to innym może być źle. To kwestia zrównoważania. To cała sztuka rządzenia. Dzisiaj mniej majętny Polak nie będzie manifestował, bo jest zmuszony do zapewnienia bytu swojej rodzinie, on jedynie czeka na zapowiedziane zmiany (wcześniejsze emerytury, 500+)! Dodam tu jeszcze słowa Donalda Tuska, wypowiedziane tuż przed wyjazdem do Brukseli, a skierowane do samorządowców województwa pomorskiego: „Panowie zapomnieliście o obywatelach, a to oni dają wam władzę".


A co w Kościerzynie? Mieszkańcy Kościerzyny wydali ocenę rządzącym z PO. Nikt nie powinien się na to obrażać. Trzeba uszanować werdykt demokracji. W Kościerzynie nastąpiła zmiana władzy ...? Czy aby na pewno? Kogo wybraliśmy? Wybraliśmy „Nową  Przyszłość" z Michałem Majewskim na czele. Czy wybieraliśmy tylko człowieka, czy pewną ideę? Wszyscy wiemy, że Pan Michał jest z PiS-u. Czy to znaczy, że wybraliśmy PiS? Czyj program Pan Michał ma realizować? PiS-u czy „Nowej Przyszłości"? Burmistrz Michał Majewski to także pełnomocnik PIS na powiat kościerski. Tylko czy PiS w Kościerzynie to tylko Michał Majewski? Kto z PiS lub „Nowej Przyszłości" jest przy burmistrzu w Urzędzie Miasta. Ja nie widzę takich. Za to sporo ludzi ze starego „układu" (PO) czy staro-nowego (Nowoczesna). Czy wola większości została uszanowana? Kim jest M. Majewski. Czy sam Michał Majewski to wie? A skoro On nie wie, to czy my możemy wiedzieć?


Demokracji chcemy bronić! Osoby wybrane przez nas do reprezentacji, nie reprezentują przecież siebie, a nawet swoich poglądów (chociaż dobrze jak to idzie w parze)  tylko muszą być wierni hasłom, które nieśli na sztandarach w kampanii wyborczej (by je przemienić w czyn!). Sprzeniewierzenie się tej zasadzie doprowadza do zachwiania równowagi społecznej i stoi w sprzeczności z ideą demokracji. Ja uważam, że demokracja w Kościerzynie została zachwiana. A bez widocznych zmian w rządzeniu, będzie jeszcze trudniej zobaczyć  rozwój naszej  Kościerzyny.

 

Krzysztof Jaroniec

 

 

PS

To nie tak jak Wy myślicie, ja bym tak tego nie odbierał. Nowa Przyszłość nie musi być związana z PIS. Tylko gdzie ludzie z Nowej Przyszłości obok burmistrza? Od ponad roku burmistrz Michał Majewski nie dokonał żadnych zmian. Do pracy przyjął za to byłego starostę Piotra Lizakowskiego i Jacka Konkol. Rodzi się pytanie kim jest Jacek Konkol i kogo reprezentuje?

Czy PIS w Kościerzynie nie powinien upatrywać swojego rozwoju wokół Senatora Waldema Bonkowskiego? 

 

« powrót do Felietony

Wyraź swoją opinię (28 opinii)

nie udało się Klikając 'wyślij' akceptujesz regulamin wysyłania opinii. Wyślij
PO co mi to było piątek, 05-02-2016, 11:05:05
teraz wszyscy na mnie zwalają a ja NIC NIE MOGĘ....
Maja skompromitowałeś się piątek, 05-02-2016, 10:44:44
W środowisku PiS Majewski to człowiek skompromitowany, utrwalacz władzy PO.
Majewski działa przeciwko PiS - PiS powinien pozbyć się Majewskiego wtorek, 02-02-2016, 08:58:58
Majewski nie dorósł do roli lidera w swoim środowisku. To narcystyczny megaloman nie wychodzący z samozachwytu nad swoimi urojonymi "kompetencjami". Majewski szkodzi PiS i działa przeciw jego interesom. Dlatego PiS powinno się Majewskiego pozbyć.
oj zrobi POrządek sobota, 30-01-2016, 13:55:55
PO majewskim i w Związku i w urzędzie i na mieście. Ale jedno dobre, że NIE będzie nikogo ZWALNIAŁ bo nie będzie miał kogo!
zdzisław I kosztowny sobota, 30-01-2016, 13:45:45
Nie zaPOminaj, że lord POwraca z POmpą. Przede wszystkim musi POrządek PO majewskim w związku zrobić
no to trochę dostał głosów sobota, 30-01-2016, 13:03:03
nieźle rokuje na kolejne wybory. Teraz też POkazuje jakie ma kwalifikacje. Fachowo doradza burmistrzowi. Razem mają pasmo sukcesów. Jak to mawiają klasycy .."NIE MA Z KIM PRZEGRAĆ..."
ile głosów? piątek, 29-01-2016, 17:14:14
całe 25 http://samorzad2014.pkw.gov.pl/359_Rady_gmin/0/220601
a ile głosów dostał w wyborach jacuś? piątek, 29-01-2016, 15:21:21
POdobno startował w wyborach na radnego?
taaa piątek, 29-01-2016, 15:19:19
Mały jacuś ale WIELKI polityk uczeń mistrza Darka. Jeszcze o nim usłyszymy.
JA BYM TEGO TAK NIE ODBIERAŁ piątek, 29-01-2016, 14:08:08
jacuś ma talent i tylko michałek go rozumie
młody jesteś piątek, 29-01-2016, 12:29:29
to i w POmpkę cię robią
jacuś piątek, 29-01-2016, 10:33:33
POważnie,to mnie w POmpkę zrobiliście. Alle jaja
TO NIE TAK JAK MYSLISZ piątek, 29-01-2016, 09:30:30
jacuś jest PO to aby patrzeć na ręce michałka. Aby lord wiedział co planuje michałek i aby "starzy" siedzieli na swoich stanowiskach do wyborów. Za dwa lata jacuś będzie już z kim innym :)
Jacuś piątek, 29-01-2016, 08:05:05
To nie ja. Janic nie pisałem
ciekawy piątek, 29-01-2016, 06:52:52
Przez te 14 miesięcy było ok 60 wtorków a w każdy były tłumy (ciekawe bo ich w urzędzie NIE widzę) ti ile takich nie rozwiązanych spraw załatwił nasz burmistrz? ILE? Jedyne co załatwił to prace konkolkowi którego jedynym zajęciem jest wypisywanie bzdur na forach.
ja czwartek, 28-01-2016, 22:03:03
MIchał Majewski tyra za dwóch. POprzedni burmistrzowie mieli po 2 wiceburmistrzów. Majewski zaoszcządził ok. 100 000 rocznie. A po mieście jeździł i chodził we wrześniu i październiku 2015 r. Poza tym nadal trwa wielkie sprzętanie po poprzedniku. Po 2 latach będzie miał więcej czasu dla ludzi, choć we wtorku w Urzędzie Miasta są korki. Ludzie walą do niego po niezałatwionych od kilkunastu lat sprawch. On jest jeden! NIe może widzieć się 23 000 mieszkańców. To jest niemożliwe!t
chwast czwartek, 28-01-2016, 22:02:02
Mocno mi się wydaje, że burmistrzowi po prostu bardzo trudno było znaleźć kogoś na jemu odpowiednim (takim samym jak burmistrz) poziomie. Jedynym zapewne kandydatem, młodym, wykształconym, inteligentnym, chcącym pracować, na tym samym poziomie (co burmistrz) okazał się ów Konkol. A Michałków już nie będzie, młody zeżarł.
To prawda czwartek, 28-01-2016, 10:59:59
Majewski traci poparcie, szacunek i czas
Burmistrz traci szacunek i poparcie w swoim środowisku politycznym czwartek, 28-01-2016, 07:27:27
Przykładem tego "młodego", "wykształconego", "kompetentnego" przy burmistrzu ma być pewnie Jacek Konkol??? Każda władza opiera się na określonym zapleczu politycznym. Obecny burmistrz nie szanuje swojego zaplecza, więc coraz bardziej traci jego poparcie.
STRAJK MŁODYCH środa, 27-01-2016, 20:07:07
MŁODZI WYKSZTAŁCENI KOŚCIERZACY JUŻ DAWNO OPUŚCILI TEN GRAJDOŁ - ZWANY MIASTEM KOŚCIERZYNA.POZOSTALI TYLKO CI,KTÓRZY NIE MIELI ŻADNYCH SZANS,PRZEDE WSZYSTKIM LOKALOWYCH.SMUTNA RZECZYWISTOŚĆ,ALE MOICH 4 WNUKÓW JUŻ TEŻ OD DAWNA NIE MA W K-NIE.CI CO POZOSTALI TO NAJCZĘŚCIEJ SIEDZĄ NA KASACH W MARKETACH I TO SĄ NAJCZĘŚCIEJ MŁODE PANIENKI LUB MŁODE MATKI.ZARÓWNO JEDNE JAK I DRUGIE NIE MAJĄ PERSPEKTYW NA LEPSZE ŻYCIE,WIĘC SIEDZĄ BEZ WYJŚCIA I ENTUZJAZMU.NIEDŁUGO ZOSTANĄ TU SAMI EMERYCI I RENCIŚCI,MŁODZI WYEMIGRUJĄ I TO JEST SMUTNE
obserwator środa, 27-01-2016, 14:26:26
Nikt nie powinien być z "Nowej Przyszłości" czy PiS-u przy burmistrzu!!! Powinien emerytów wysłać na emeryturę, a ściemniaczy wywalić na zbity pysk. Żaden działacz partyjny nie powinien pracować w urzędzie!!! Burmistrz powinien wziąć sobie młodych, wykształconych, inteligentnych ludzi, którzy mają gdzieś politykę, tylko chcą pracować. Albo jeszcze lepsze wyjście, zatrudnić samych niepełnosprawnych ci przynajmniej będą wdzięczni, że mają prace a urząd zyska lojalnych pracowników.
Michale otwórzoczy środa, 27-01-2016, 11:25:25
Jeszcze nie jest za późno. Tylko spiesz się. Zacznij już dziś.
TO PRAWDA środa, 27-01-2016, 11:11:11
Majewski traci poparcie nawet grupie PISowskich działaczy. Nie stworzył tez zaplecza z Nowej Przyszłości. Właściwie jest sam bo Konkol tez nie jest jego. Przykre ale wszyscy jesteśmy rozczarowani po wyborach włacznie z Majewskim który sam to potwierdza.
OSTRZEŻENIE środa, 27-01-2016, 10:35:35
skoro burmistrz nie zacznie porządkować pewnych spraw,początek od wymiany stanowisk,pożegnania emerytów,zatrudniania młodych-to jego końcówka jest tuż,tuż....Następnie winna zmienić się polityka gospodarcza.Kiedyś Michał chodził po mieście z michałkami,dlaczego teraz nie wychodzi do mieszkańców? mógłby raz w miesiącu zrobić przemarsz przez miasto i zapytać ludzi co im doskwiera???Kiedyś osobiście wręczał ulotki wyborcze,a gdzie jest teraz?Kościerzyna to nie Nowy Jork-można ją obejść w krótkim czasie,można zawitać do lokalnych przedsiębiorców,porozmawiać z pacjentami oczekującymi godzinami na swoje wizyty umówione na konkretną godzinę.Można wiele zrobić,aby nawiązać dobre relacje z mieszkańcami,ale,ale...TRZEBA CHCIEĆ I TRZEBA CZUĆ SIĘ BURMISTRZEM TYCH MIESZKAŃCÓW BO TO ICH GŁOSY ZADECYDOWAŁY O TAKIM A NIE INNYM WYBORZE. nAJBARDZIEJ ZAGORZALI PISOWCY MAJĄ TEŻ DOŚĆ TAKICH RZĄDÓW
artykuł trafiony środa, 27-01-2016, 10:26:26
cała prawda została wyłuskana jak na dłoni-tak faktycznie jest w Kościerzynie i to wszyscy wiedzą...TYLKO CO Z TEGO WYNIKA???jaki ruch powinni teraz zrobić mieszkańcy??WSZYSCY WYBORCY WYRAŻAJĄ SWOJE NIEZADOWOLENIE I CO DALEJ....?
klops środa, 27-01-2016, 09:53:53
ten cały jacek k. to bardzo nieprzyjemny i niesympatyczny człowiek, bez szacunku dla kolegów z pracy i osób starszych. Z całą pewnością jest to człowiek niegodny zaufania..., nie wiadomo kogo popiera i co właściwie robi w urzędzie...
JACEK KONKOL DO PISu środa, 27-01-2016, 09:36:36
to jedyny człowiek NOWY przy burmistrzu, jedyny który ma wiedzę o planach burmistrza, jedyny który może współpracować z PISem i burmistrzem, wreszcie jedyny który myśli o zbliżających się wyborach
PIS środa, 27-01-2016, 09:25:25
Jacek Konkol, zwany Jacusiem to nikt inny jak POpieracz kandydata na burmistrza tylko coś mu się kandydaci POpierdolyly
Komentuj na bieżąco + dodaj wpis
nie udało się Wyślij

Co Cię gryzie ?

Masz problem i nie wiesz jak sobie z nim poradzić albo masz ciekawą informację
i chcesz się nią podzielić ?

Napisz do nas >>

Możesz liczyć na naszą reakcję !

Co o tym myślisz ?

Czy miasto i gmina Kościerzyna powinny opuścić ZGW?

Głosuj

Facebook - lubię to