W „śmieciowym” związku...

W „śmieciowym” związku...
fot. ZGW Wierzyca

Wścibski i Dociekliwy | 08-12-2016 22:28:28

..."UWAGA !! - nastąpiły zmiany"

Dokładnie takie hasło (z dwoma wykrzyknikami?) wita wszystkich, którzy odwiedzają stronę Internetową Związku Gmin Wierzyca. Czytamy również, że zmiany nie dotyczą (nie wiemy jednak, czy na szczęście, czy na nieszczęście) gmin Bobowo, Kościerzyna, Kościerzyna - Miasto, Lubichowo, Nowa Karczma, Przywidz, Skórcz, Skórcz - Miasto, Smętowo Graniczne, Stara Kiszewa, Starogard Gd.

Jeszcze bardziej wymowna jest na tej samej stronie grafika, która przedstawia obszar działania ZGW po opuszczeniu Związku przez 9 samorządów, czyli od 1 stycznia 2017 roku. Widać wyraźnie, że Związek pękł na pół! ->>> http://www.zgwierzyca.pl

Ten podział jest również odczuwalny wśród przedstawicieli gmin, którzy tworzą w tym składzie (jeszcze do końca grudnia br.) tzw. Zgromadzenie Związku, czyli najwyższy organ decyzyjny w ZGW. Tu linia podziału przebiega mniej zawile niż na mapie, bo dzieli Zgromadzenie dokładnie na tych, którzy stwierdzili, że Związek nie spełnia pokładanych w nim nadziei i na tych, którzy jeszcze taką nadzieję mają.

Wśród gmin, które mają jeszcze nadzieje, że ZGW poradzi sobie z gospodarką odpadami, jest gmina Kościerzyna i miasto Kościerzyna. Być może dlatego, że ich włodarze mają największą i najpełniejszą wiedzę o tym, co się w ZGW dzieje? Wójt Piechowski jest Przewodniczącym władzy uchwałodawczej, a burmistrz Majewski jest we władzach wykonawczych Związku. Być może decyzja o pozostaniu tych gmin wynika nie tylko z nadziei, ale i z przekonania ich włodarzy, że „z tonącego okrętu szczury uciekają jako pierwsze", a może z przeświadczenia, że z „tonącego okrętu kapitan schodzi, jako ostatni"???   

Nie mniej, jest przynajmniej 9 włodarzy, którzy myślą inaczej i robią wszystko, aby od 1 stycznia 2017 roku gospodarka odpadami na ich terenie przebiegała lepiej i taniej niż pod skrzydłami ZGW. Na dodatek walczą jeszcze, aby już nie dopłacić do związku ani złotówki! To Ci włodarze, po uchwale Zgromadzenia Związku z 25 lipca br., zgłosili sprzeciw i zablokowali realizację uchwały o dopłatach do Związku kwoty prawie 6.200.000 zł (po 31,47 zł od każdego mieszkańca gminy) ->>> http://www.zgwierzyca.pl/uchwaly/2016_u79.pdf

Ostatecznie, na Zgromadzeniu ZGW w dniu 15 listopada Ci członkowie ZGW, „którzy jeszcze mają nadzieję" (w liczbie 11-tu) przegłosowali tych, „bez nadziei" (w liczbie 9-ciu) i do 28 grudnia br. wszystkie samorządy są zobowiązane do wniesienia dopłat, proporcjonalnie do ilości mieszkańców. W przypadku Gminy Kościerzyna jest to kwota bez mała 500.000 zł, a w przypadku Miasta Kościerzyna prawie 750.000 zł, które jeszcze do końca roku trzeba w budżecie poszukać! 

Jest zapowiedz gmin, które ze Związku odchodzą, że nie dokonają dopłaty, bo jak twierdzą - „(...) ZGW nie ma podstaw prawnych do obciążania nas dopłatami nienależnymi". I zapowiadają, że najpewniej sprawa trafi do sądu. A sąd nie będzie miał łatwego zadania, bo jak wiadomo, na sporną kwotę 6.200.000 składają się głównie zobowiązania mieszkańców, którzy nie dokonali płatności za wywóz nieczystości w okresie 2013 - 2016. Z dokumentów ZGW wynika, że zobowiązania te łącznie wynoszą ponad 6.700.000 zł! ->>>http://www.monitor-koscierski.pl/prodmin/files/Zaleglosci_mieszkancow_na_dzien_31_10_2016_r_183.pdf Dla przykładu mieszkańcy gminy Kościerzyna zalegają prawie 600.000 zł (38,40 na 1 mieszkańca), a mieszkańcy miasta „tylko" 440.000 zł (18,52 zł na 1 mieszkańca).

 

W takiej sytuacji argumentem (nawet i przed Sądem) może być fakt, że poprzez tak uchwaloną dopłatę jeden samorząd płaci za „długi" drugiego. Widać to wyraźnie na przykładzie kościerskich samorządów. Gmina ma dopłacić ok. 500.000, kiedy zaległości jej mieszkańców wynoszą 600.000 zł, czyli statystycznie do mieszkańców gminy dopłaca miasto Kościerzyna, bo jej mieszkańcy zalegają tylko 440.000 zł, a dopłacić trzeba 750.000 zł! Miasto Kościerzyna z publicznych pieniędzy dopłaci więc nie tylko do gminy Kościerzyna (100.000 zł), ale może jeszcze (pozostałe 200.000 zł „nadwyżki") dopłacić do Skarszew z sąsiedniego powiatu?

Kolejną wątpliwość może budzić fakt, że jeżeli ZGW w 2017 r. (czy nawet później) odzyska w końcu od mieszkańców te zaległe płatności, to pozostaną one w kasie Związku, ale już tym odchudzonym o 9 samorządów, które odchodzą i póki co, muszą uregulować dopłaty?! W takim wypadku nie będą miały te samorządy prawa do zwrotu wpłaconych dopłat.

Nie należy się więc dziwić, że jest duży opór odchodzących ze Związku gmin, do dokonywania dopłat. Dziwić może natomiast, że Związek ma tak ogromne pieniądze do odzyskania i nie wykazuje należytej staranności, aby je uzyskać! Niemal na ulicy „leży" 6.700.000 zł i wystarczy tylko skorzystać z obowiązującego prawa, aby odzyskać należności od niepłacących mieszkańców (którym za darmo ZGW wywozi śmieci). A te należności stanowią tzw. „należności pieniężne o charakterze cywilnoprawnym", których egzekucją (po spełnieniu wymaganych kroków) zajmuje się komornik. Nikomu nie życzymy takiej drogi, ale zazwyczaj tylko świadomość takiej możliwości przyśpiesza regulowanie zobowiązań.

A co w takiej skomplikowanej sytuacji finansowej robi Związek? Rzecz zaskakującą i zgoła odmienną! Przyjmuje na Walnym Zgromadzeniu (nie wiemy tylko jakimi głosami) Uchwałę... „w sprawie szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłaty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Związkowi Gmin Wierzyca, warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazania organu uprawnionego do udzielania tych ulg." ->>> http://www.zgwierzyca.pl/uchwaly/2016_u97.pdf  

Zastanawiamy się, czy w 4-tym roku funkcjonowania Związku, kiedy długi już niedługo będą wynosiły 7.000.000 zł, jest potrzeba podejmowania uchwały, która daje Zarządowi Związku możliwość nieograniczonego „ułaskawiania śmieciowych dłużników"? Nie dziwiłaby nas Uchwała Zgromadzenia (pod przewodnictwem wójta Piechowskiego), która by zobowiązywała Zarząd Związku do „wytężonego wysiłku w celu, jak najszybszego ściągnięcia długów" i nawet przyznawała w tym zakresie nagrody „za szczególne osiągnięcia".

Jak widać, zgodnie z zapowiedzią na stronie ZGW, zmiany niewątpliwie już nastąpiły, ale czy są to „dobre zmiany"?  Czas i „MK" pokaże.

 

Wścibski i Dociekliwy    


 

 

 

« powrót do Aktualności

Wyraź swoją opinię (12 opinii)

nie udało się Klikając 'wyślij' akceptujesz regulamin wysyłania opinii. Wyślij
anonim piątek, 10-03-2017, 21:15:15
Drogi Panie opłata smieciowe ma charakter publicxnoprawny a ta uchwała o ulgach widać dotyczy innych dłużników a nie tych smieciowych.
W „śmieciowym” związku... poniedziałek, 12-12-2016, 11:13:13
W „śmieciowym” związku... najważniejszą zmianą jest to, że jest tam coraz mniej gmin, a dopłaty są coraz większe!
Obaj poniedziałek, 12-12-2016, 10:33:33
Nie ma co ukrywać. Zarówno pan wójt, jak i pan burmistrz zawiedli nadzieje swoich mieszkańców. Czas na zmiany i przewietrzenie obu Urzędów.
wkurzony sobota, 10-12-2016, 20:15:15
piękne mapki.Gminy,które wyszły z tego mafijnego ZGW powinni wprowadzić ZAKAZ PRZEJAZDU PRZEZ SWOJE TERENY, to by cwaniaki w kieszeniach przenosili odpady
ALA sobota, 10-12-2016, 18:36:36
PANIE WOJCIE PANIE BURMISTRZU JAK JA JESTEM NIEZADOWOLONY Z OBSLUGI JAKIEJKOLWIEK FIRMY LUB CENA MI PASI, NORMALNIE ZMIENIAM FIRME A WY PRZELEWACIE KASE DO STUDNI POZDRAWIAM
A wróbelki ćwierkają ..... sobota, 10-12-2016, 10:21:21
Skądś trzeba brać aby odpowiednie podarki w koperkach kurierzy zasłużonym na GWIAZDKĘ dostarczyli ? ! ? ! ?
Mieszkaniec sobota, 10-12-2016, 05:10:10
przykład jak Majewski lekką ręką trwoni NIE SWOJE PIENIĄDZE na związek śmieciowy 100 tys,..A MOŻE 200 tys Gdzie tu gospodarność?
gminki piątek, 09-12-2016, 21:02:02
A na co my jeszcze czekamy. Należy jak najszybciej podziękować za te usługi. Albo niech Piechowski sam raz dobrze zapłaci to może wreszcie zrozumie o co chodzi.
nie rozumiem piątek, 09-12-2016, 09:37:37
nie rozumiem,że ktoś nie płaci za wywóz odpadów-ja mieszkam z żoną,są zameldowane u nas dorosłe dzieci,które od lat mieszkają zagranicą a ja płacę za 5 osób,czyli ZGW ma ode mnie dodatkowo za 3 osoby,które śmieci nie wytwarzają-jak to jest!!!!
Mieszkaniec Kościerzyny piątek, 09-12-2016, 09:35:35
Ja się nie zgadzam aby dopłacać z kasy miasta do mieszkańców innych gmin!! Panie Burmistrzu nie ma pan na to mojej zgody!!
Jedna d..., jedem smród piątek, 09-12-2016, 08:19:19
Oni się tam bawią, a my musimy słono płacić. Bo Grzesio nie potrafi się przyznać do błędu, bo jest za, a nawet przeciw. Kosztowne dla nas te błędy.
O, ja p...ę czwartek, 08-12-2016, 22:56:56
To jest dopiero polityka! Nie mogłem zrozumieć tych gadek o związku dopóki nie przeczytałem tego co tu napisaliście. Nie wiem tylko co Piechowski i Majewski kombinują. Może mi to ktoś wyjaśni
Komentuj na bieżąco + dodaj wpis
nie udało się Wyślij

Co Cię gryzie ?

Masz problem i nie wiesz jak sobie z nim poradzić albo masz ciekawą informację
i chcesz się nią podzielić ?

Napisz do nas >>

Możesz liczyć na naszą reakcję !

Co o tym myślisz ?

Czy miasto i gmina Kościerzyna powinny opuścić ZGW?

Głosuj

Facebook - lubię to