W transparentnej gminie…

W transparentnej gminie…
fot. http://static.gazetapowiatowa.pl

Grzegorz Upierdliwy | 12-12-2016 21:13:13

...to nie ja, to ON! - cz.1

Od samego początku naszego „monitorowania" czynimy starania, aby zapowiedzi Grzegorza Piechowskiego (jako kandydata na wójta) w sprawie większej jawności i przejrzystości poczynań władz Gminy Kościerzyna, stały się rzeczywistością. Jednak nie zawsze wójt G. Piechowski idzie z nami (i swoimi zapowiedziami) w parze...

W tej mierze głównie piszemy o perypetiach w uzyskaniu informacji publicznych, które z racji, że są publiczne (czyli dla wszystkich i bez wyjątku) powinny być przekazywane bez zbędnej zwłoki.

Wydawać by się mogło, że na proste pytanie bez problemu można uzyskać prostą odpowiedź? Jednak, jak się przekonujemy w kontaktach z Urzędem Gminy Kościerzyna, nic nie jest proste, jakby się mogło wydawać. Na potwierdzenie naszych sugestii przedstawiamy kolejny dowód (oczywiście poparty stosownymi dokumentami) dotyczący udzielenia odpowiedzi przez wójta Piechowskiego w „trybie dostępu do informacji publicznej" na proste pytanie jednego z naszych sympatyków...

W dniu 25 listopada br. do Urzędu Gminy wpłynęły pytania:

1. W związku z publikacją, jaka ukazała się na stronach internetowych „Monitora Kościerskiego" http://www.monitor-koscierski.pl/co_jest_nie_tak,pnews,1050.html  proszę o potwierdzenie czy Statut Gminy rzeczywiście stanowi, że: „Posiedzenia komisji zwołuje i ustala porządek dzienny przewodniczący komisji lub jego zastępca ..."

2. Proszę o wskazanie gdzie w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Kościerzyna znajduje się treść Statutu Gminy (wdzięczny będę za podanie linku);

3. Proszę o wskazanie ile razy zaproszenia na spotkania komisji stałych Rady Gminy podpisywane były przez osobę nie będącą przewodniczącym lub wiceprzewodniczącym danej komisji (proszę o wskazanie ile razy doszło do takich przypadków w poszczególnych komisjach). W odpowiedzi proszę ograniczyć się do obecnej kadencji Rady Gminy.

Po 14 dniach (czyli w ostatnim, zgodnym z prawem, terminie) wójt gminy odpowiedział, na

Pytanie 1:

„Statut Gminy Kościerzyna stanowi: „Posiedzenia komisji zwołuje i ustala porządek dzienny przewodniczący  komisji lub jego zastępca. Posiedzenia odbywają się w miarę potrzeb, według zatwierdzonego przez radę planu,  nie rzadziej jednak niż raz na kwartał".

Wójt zacytował odpowiedni paragraf. Mógł odpowiedzieć po prosu napisać: „tak" ale nie czepiajmy się.

Pytanie 2:

„Statut Gminy Kościerzyna opublikowany jest w Biuletynie Informacji Publicznej pod adresem http://www.koscierzyna.pl/BIP/BIP-Urzad-Gminy-Koscierzyna/home/pliki/statut-Gminy-Koscierzyna.aspx ."

Pięknie. Statut jest opublikowany! Dodajmy tylko, bo tego z odpowiedzi się nie dowiemy, że w Biuletynie Informacji Publicznej znalazł się dopiero 06 grudnia br. czyli... 11 dni po zadaniu pytania, a na 3 dni przed udzieleniem odpowiedzi!?

Sukces jest tym większy, bo jak do tej pory ten najważniejszy dokument dla Gminy Kościerzyna nie był publikowany, czego zrozumieć nie możemy? A przekonać się o tym możemy zaglądaj na historię zmian dla tej zakładki http://www.koscierzyna.pl/BIP/BIP-Urzad-Gminy-Koscierzyna/home/Rada-Gminy/Statut-Gminy.aspx#

Z zawartych na tej stronie informacji wynika, że statut do BIP-u wprowadziła sama pani sekretarz gminy Katarzyna Knopik (dokładnie: 2016-12-05 12:27:39).

Pytanie 3:

„Zgodnie z ustawa o samorządzie gminnym za organizację pracy Rady Gminy odpowiedzialny jest Przewodniczący Rady Gminy, nie wójt. W związku informacje, czy zaproszenia na spotkania komisji stałych Rady Gminy były podpisywane przez osobę nie będącą przewodniczącym lub wiceprzewodniczącym danej komisji, posiada przewodniczący Rady Gminy".

A tego już się nie spodziewaliśmy. Do tej pory byliśmy przekonani, że współpraca wójta z przewodniczącym przebiega wzorowo, ręka w rękę, a tu taki klops! To nie wójt, to przewodniczący! A może sprawa nieciekawa, może będą dalej pisać, czepiać się, krytykować, może coś zarzucą - myśli wójt? „Brzydko pachnie", to niech Przewodniczący odpowiada?

Mamy poważne wątpliwości, czy wójt  zachował się prawidłowo. Protokoły z komisji, wraz z listą obecności i zaproszeniami są w posiadaniu Urzędu Gminy. Dokumentacja z prac komisji sporządzana jest na komputerze, będącym własnością Urzędu Gminy, na dodatek przez pracownika Urzędu Gminy. Cała wiedza na ten temat jest w posiadaniu Urzędu Gminy. Zaproszenia też wysyłane są z Urzędu Gminy, również przez pracownika Urzędu Gminy.

Jednak już odpowiedź na pytanie: „czy zaproszenia na spotkania komisji stałych Rady Gminy były podpisywane przez osobę nie będącą przewodniczącym lub wiceprzewodniczącym danej komisji, posiada przewodniczący Rady Gminy"!

Robimy się czujni. Z jednej strony coś tu nie gra, a z drugiej zaczyna się jakaś gra - To nie ja, to ON! Pana wójta informujemy, że „MK" też jest w posiadaniu tej informacji pomimo, że: „Zgodnie z ustawa o samorządzie gminnym za organizację pracy Rady Gminy odpowiedzialny jest Przewodniczący Rady Gminy", a nie „Monitor Kościerski"!

Do tematu niebawem wrócimy, bo odpowiedź ta już wywołała lawinę zdarzeń. Jak się dowiedzieliśmy, pytania do Urzędu spowodowały, że rozdzwoniły się licznie telefony, w ruch poszły emaile, odbyły się spotkania i gorączkowe rozmowy...  Gdzie nas to zaprowadzi? Jesteśmy ciekawi.

Grzegorz Upierdliwy

P.S.

Jak się okazało, opublikowanie na stronie urzędowej Statutu Gminy Kościerzyna, to nie nasz jedyny sukces w „dziele zwiększania otwartości, przejrzystości i transparentności gminy rządzonej przez wójta Piechowskiego".

Zauważyliśmy również, że po tych naszych pytaniach w sprawie trybu zwoływania Komisji Stałych Rady Gminy Kościerzyna, stała się rzecz niespotykana do tej pory! Zaproszenia na te komisje podpisują już osoby do tego upoważnione!

Dlatego z satysfakcją poniżej prezentujemy całą galerię tych „wspaniałych" zaproszeń.

 

 

« powrót do Aktualności

Wyraź swoją opinię (9 opinii)

nie udało się Klikając 'wyślij' akceptujesz regulamin wysyłania opinii. Wyślij
do wyborcy , 18-12-2016, 17:52:52
Po, Nowoczesna i Psl próbują puczu może zaprosić Erdogana to zrobi porządek z tymi nierobami. Dziwne rzeczy zaczęły się dziać a to radary przestały działać, a to nie działają emitery sygnału polskiej TV na obszarze kilku woj. będące własnością Francuzów, a to Tusk przypadkiem/?/ wpadł do Wrocławia /Nowy Paderewski?/ a to demonstrancje w Warszawiena wszelki wypadek zarejastrowano już 13 grudnia aby było spontanicznie itd.Widać w tym obcą rękę !/
Wyborca , 18-12-2016, 11:43:43
Patrząc na to co wyprawia PiS to Wy dziennikarze jesteście bardzo potrzebni do śledzenia ruchów jawnych i nie jawnych oraz patrzenia na ręce władzy, a już na pewni tej władzy z rejonu kościerskiego gminy Kościerzyna.
mieszkaniec powiatu czwartek, 15-12-2016, 20:21:21
Zgadzam się ,że kompletnie brak informacji z powiatu . Mianowicie ma problem Zurawska starosta z Cisewiem Dom Pomocy ,kierownikiem czy też dyrektorwm tam jest bliska koleżqnka od różnych interesów i ją Zurawska starosta kryje i sprawy na potęge zamiata pod dywan . O powyższym duzo może powiedziec Pani Przewodowska Radna poprzedniej kadencji oraz mobingowana była pracownica Domu Pomocy w Cisewiu Może ktoś wie coś więcej w temacie
Więcej monitorów czwartek, 15-12-2016, 08:08:08
Przydałyby się 3 Monitory. Dla miasta , gminy i powiatu. Zawsze jest lepiej gdy ktoś władzy patrzy na ręce.
A ja bym polemizował środa, 14-12-2016, 16:27:27
Wcześniej Monitor miał większy pazur i patrzał całej naszej władzy na ręce. Teraz tylko Piechowski musi oglądać się za siebie. Inna sprawa, że Czuchy i Lizakowskiego już nie ma u władzy, a ci obecni jakoś sobie radzą. No i czasami przydałyby się te memy, co czasami więcej mówiły niż najlepszy tekst.
Zadowolony czytelnik środa, 14-12-2016, 14:04:04
Czytam i widzę, że wraca stare, dobre monitorowanie. I tak ma być!
mieszkaniec gminy środa, 14-12-2016, 10:19:19
a mnie to g...obchodzi!!!!!!!!!!!!!!!
A co to? środa, 14-12-2016, 08:08:08
Wszystkie prezentowane zaproszenia są "in blanco"?
No, no wtorek, 13-12-2016, 08:39:39
To Przewodniczący! Grzesio nie chce brać współodpowiedzialności za zaproszenia podpisywane przez Bobra, a nie przewodniczących lub wiceprzewodniczących komisji Rady Gminy. Grzesio nie słynie z lojalności.
Komentuj na bieżąco + dodaj wpis
nie udało się Wyślij

Co Cię gryzie ?

Masz problem i nie wiesz jak sobie z nim poradzić albo masz ciekawą informację
i chcesz się nią podzielić ?

Napisz do nas >>

Możesz liczyć na naszą reakcję !

Co o tym myślisz ?

Czy miasto i gmina Kościerzyna powinny opuścić ZGW?

Głosuj

Facebook - lubię to