W transparentnej gminie – cz.3

W transparentnej gminie – cz.3
fot. Zasoby Internetu

Grzegorz Nieskąpy | 20-12-2016 23:11:11

...czy się stoi, czy się leży 4.600 się należy!

Pewna informacja prasowa skłoniła nas do napisania tekstu, który wydaję się, oddaje prawdę o kondycji finansowej Gminy Kościerzyna. Mamy nadzieję, że skłoni on czytelników, a zwłaszcza mieszkańców gminy do zweryfikowania ich wyobrażeń na temat możliwości finansowych samorządu gminnego i działań w tym względzie wójta Piechowskiego...

W dniu 4 listopada 2016 roku Rada Gminy Kościerzyna podjęła uchwałę Nr_IX_187_2016 ->>> http://www.koscierzyna.pl/BIP/BIP-Urzad-Gminy-Koscierzyna/home/Rada-Gminy/Uchwa%C5%82y/Nr_IX_187_2016.aspx

w sprawie nowych stawek podatku dla mieszkańców i przedsiębiorców z Gminy Kościerzyna. Niby nic nadzwyczajnego, bo taka uchwała podejmowana jest w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz w roku.

Radni wyjątkowo długo i burzliwie dyskutowali nad tym projektem uchwały. Nie wszyscy oczywiście, bo część z nich praktycznie nigdy nic nie ma do powiedzenia. Wychodzą pewnie z założenia, że nie warto tracić cennego czasu radnego i strzępić języka skoro i tak zagłosują, jak im wójt nakazał. Zdania radnych były podzielone. Podnieść podatki jak zaproponował wójt, podnieść jeszcze bardziej, zostawić bez zmian a nawet obniżyć.

Nie będziemy się tu rozwodzić nad nazwiskami radnych bo nie jest to tematem tego artykułu. Uchwała oczywiście została podjęta większością głosów, bo przecież mieszkańcy oczekują kolejnych inwestycji, a żeby je realizować potrzeba pieniędzy. Skoro potrzeba pieniędzy to znaczy, że w gminie jest ich za mało.

Ale chwila, chwila. W gminie nie ma wystarczającej ilości pieniędzy? To dziwne, bo jak donosi lokalna prasa (do pobrania skan z jednego z ostatnich wydań „Gryfa Kościerskiego) w urzędzie gminy wypłacono nagrody za około 85 tys. zł. Co prawda miasto wypłaciło ich 2 razy więcej, ale skupiamy się na gminie, bo burmistrz „jeszcze się uczy" i powiedzmy może popełniać błędy, a w starostwie nagród nie było wcale.

Teraz do sedna. Podjęta uchwała spowoduje, że od nowego roku zapłacimy za podatki więcej! Za każdy metr kwadratowy od naszych domów zapłacimy 2 grosze więcej, za grunt 1 grosz, a przedsiębiorcy zapłacą więcej od powierzchni przeznaczonej na prowadzenie działalności gospodarczej aż o 10 groszy.

Wójt oczywiście podwyżką tego nie nazywa, a regulacją podatków. Pytanie tylko po co? Według skarbnika zmiany te wniosą do budżetu ca. 200 tys. zł w skali roku. Pod warunkiem oczywiście, że wszyscy podatnicy zapłacą. Przyjmijmy, że 80% zapłaci podatki, to daje nam 160 tys. zł. Co z takimi pieniędzmi można zrobić?

Można dołożyć do Związku Gmin Wierzyca, ale to nie wystarczy, bo jeszcze trzeba było wysupłać z budżetu kolejne 300 tys. Można wypłacić nagrody (85 tys.), dołożyć do kolejnego radiowozu (31 tys.) i np. wesprzeć drużynę piłkarską Dariusza Męczykowskiego (60 tys.). Można też wyremontować powiatowy chodnik w Wąglikowicach (ok 200 tys.)...

Co się stało z polityką wójta Piechowskiego, co to miał nie podnosić podatków, że nagle to robi?

Wracając do nagród. Wójt nagrodził 43 urzędników. Wypłacił nagrody w kwotach od 800 do aż 4.600 zł. Dziś niestety nie wiemy komu wpadło te dodatkowe „parę groszy". Możemy się jedynie domyślać. Stojąc na straży i spełniając nasz redaktorski obowiązek zasięgniemy wiedzy w drodze dostępu do informacji publicznej i dowiemy, kto z osób publicznych otrzymał nagrody. My oczywiście obstawiamy, że tę największą otrzymał Grześ Świtała z-ca wójta, bo „jak wieść gminna niesie", to on jest najbardziej zapracowany ze wszystkich urzędników?

Nasuwa się też oczywiście pytanie, za co są te nagrody? Za dobrą pracę? To znaczy, że jak źle pracuje to dostaje tylko wynagrodzenie? Przecież za pracę jest właśnie wynagrodzenie, a jak się pracownik nie nadaje, to nie otrzymuje już wynagrodzenia, bo z takim pracownikiem się żegna. To może za przychodzenie do pracy? Za to, że pracownik nie choruje, nie spóźnia się, albo nie wychodzi „za pięć trzecia"?

Jak się można domyślać na liście nagrodzonych jest pewnie pani sekretarz Katarzyna Knopik, która panuje nad wszystkim i dokłada wszelkich starań w organizację pracy urzędu, że wszystko jest nie tyle na czas, co przed czasem i dzięki temu pracownikom należą się nagrody? A może za protokoły z sesji i odpowiedzi na wnioski, które zawsze są na czas?

A jak się wójta zapyta o całą tę sytuację, to pewnie wójt Piechowski powie, że to ta ZŁA RADA uchwaliła podwyżki mieszkańcom, a DOBRY WÓJT dał nagrody...

Ktoś pewnie zaraz skomentuje, że się czepiamy. Nie. My się nie czepiamy. My po prostu monitorujemy i informujemy opinię publiczną, co w (gminnej) trawie piszczy.

 

Grzegorz Nieskąpy

 

 

 

« powrót do Aktualności

Wyraź swoją opinię (5 opinii)

nie udało się Klikając 'wyślij' akceptujesz regulamin wysyłania opinii. Wyślij
daria poniedziałek, 26-12-2016, 21:08:08
autorzy tego artykulu chcieli jeszcze wspomniec ze te premie to nic w odniesienu do czasow minionych, kiedy to sam graff rocznie dostawal ponad 46 tysiecy zlotych!! to byly czasy panie wlodku co? dzisiaj trzeba zwirek przesypywac i takiej kasy ciezko nasypac! niech te wspomnienia zostana...
Stefan czwartek, 22-12-2016, 21:25:25
MK w tej formule nie porwie już Kościerzaków
TO TRZEBA MIEĆ TUPET I ZERO HONORU I CHARAKTERU ..... czwartek, 22-12-2016, 16:18:18
Czy prawdą jest , że GURU siedziby SZTABU PO chodzi po domach w gminie i agituje do wstępowania do PIS aby przy jej poparciu walczyć o reelekcję - mimo , że oficjalnie na ostatniej kampanii wyborczej w Wielkim Klinczu skamląc o poparcie deklarował , że jest to już jego ostatnia kadencja ???
prawdziwe jaja środa, 21-12-2016, 23:32:32
ciekawe czy to 85 tyś to tylko UG czy pozostałe zakłady budżetowe.Proszę podać całość to dopiero da prawidłowy obraz OSZCZĘDNEJ GMINY.Zrobili sobie prezenty na święta PREMIE PACZKI DLA WŁASNYCH DZIECI TALONY a potem będą BALETY szumnie zwane inprezami opłatkowymi i znowu rozdadzą sobie prezenty kalendarze rybki itd a ty wyborco płać płać płać podatki by w gminie dobrze się działo urzędnikom
Ale jaja... środa, 21-12-2016, 18:28:28
TANIA GMINA a na stołki urzędników taka kasa i nagrody!!! WSTYD!!! 4.600 nagrody plus pensykja wójta 12 tysięcy i się żyja jak pączek w maśle. W przyszłym roku wzrosną podatki i się wyrówna, a za roczek znowu giga nagroda!!!
Komentuj na bieżąco + dodaj wpis
nie udało się Wyślij

Co Cię gryzie ?

Masz problem i nie wiesz jak sobie z nim poradzić albo masz ciekawą informację
i chcesz się nią podzielić ?

Napisz do nas >>

Możesz liczyć na naszą reakcję !

Co o tym myślisz ?

Czy miasto i gmina Kościerzyna powinny opuścić ZGW?

Głosuj

Facebook - lubię to