W transparentnej Gminie Kościerzyna - cz.5…

W transparentnej Gminie Kościerzyna - cz.5…
fot. Zasoby Internetu

Stefan Dociekliwy | 17-01-2017 20:34:34

..."ślamazarne" tempo i "spokojny sen" przewodniczącego

Kilka dni temu Rada Gminy Kościerzyna przyjęła protokół z sesji, która miała miejsce na początku września ubiegłego roku. Cieszymy się, że doczekaliśmy się tego protokołu, bo jest w nim sporo ciekawych informacji. Ubolewamy jednak, że tempo przyjmowania protokołów z sesji, w najbardziej „transparentnej" gminie, jest wyjątkowo „ślamazarne"...

Nowy Rok w gminnym BIP-ie „uczczono" publikacją, z dawna oczekiwanego, protokołu z sesji Rady Gminy Kościerzyna! Po kilku miesiącach od obrad można zapoznać się z przebiegiem sesji, która odbyła się 7 września 2016 r. To nie nastraja optymistycznie, bo do przyjęcia i opublikowania jest jeszcze 6 takich protokołów. Można więc tylko pomarzyć, że z tego źródła da się dowiedzieć o aktualnych i ważnych dla mieszkańców decyzjach ->>> http://www.koscierzyna.pl/getattachment/BIP/BIP-Urzad-Gminy-Koscierzyna/home/Rada-Gminy/Protoko%C5%82y-z-sesji/Protoko%C5%82-Nr-VIII-07-09-2016.pdf.aspx

W zdecydowanej większości samorządów panuje zupełnie inny zwyczaj. Na każdej sesji przyjmuje się protokół z poprzedniej sesji i takie „zatory" są nie do pomyślenia. Można więc przypuszczać, że w Gminie Kościerzyna jest to celowe działanie osób odpowiedzialnych za organizację pracy w Urzędzie Gminy, bo to właśnie urząd zapewnia odpowiednią obsługę Rady Gminy.

A kto jest odpowiedzialny za taki stan rzeczy? Najprościej można wskazać winnego w osobie wójta Piechowskiego, bo to on kieruje pracą Urzędu Gminy (i wszystkich jego 43 pracowników), a więc i za wszystko odpowiada. I jest to bynajmniej prawda, chociaż  winnych może być więcej, bo osobiście wójt sam za wiele w urzędzie nie zrobi.

I tu pewnie nie bez winy jest również p. sekretarz gminy K. Knopik, która zgodnie z Regulaminem Organizacyjnym UG, „zapewnia sprawne funkcjonowanie Urzędu oraz organizuje jego pracę". A jaka jest organizacja pracy związana ze sporządzaniem protokołów z sesji rady gminy?

Wystarczy powiedzieć, że protokoły sporządza pracownik, który na swojej wizytówce ma najwięcej funkcji w urzędzie! Nic więc dziwnego, że dla "Starszego specjalisty do spraw Obrony Cywilnej, zarządzania kryzysowego i obsługi Biura Rady, pełniącego obowiązki Pełnomocnika do spraw informacji niejawnych", pisanie protokołów z sesji nie jest jedynym i najważniejszym zadaniem.

Przy okazji warto wskazać, że w organizacji urzędu gminy nie wyodrębniono żadnej komórki odpowiedzialnej za realizację zadań związanych z obsługą organizacyjną Rady Gminy. To przeoczenie, czy wyraz stosunku wójta do tego najważniejszego organu Gminy Kościerzyna?!

Jak wcześniej napisaliśmy za taki stan rzeczy w nie mniejszym stopniu odpowiada pani sekretarz K. Knopik, do której należy właściwa organizacja pracy urzędu i inicjatywa zmierzająca do wszelkich zmian. W tym przypadku można wyrazić ogromne zdziwienie, że dla osoby, która sama jest radna miejską (i pewnie nie wyobraża sobie takiego poślizgu w dostępie do protokołów), taka sytuacja nie daje nic do myślenia?

Do tego grona, odpowiedzialnych za niewłaściwy dostęp do informacji publicznych, nalży oczywiście zaliczyć przewodniczącego Rady Gminy Andrzeja Bobera, który "śpi spokojnie" i toleruje taki stan rzeczy. Pan przewodniczący rady nie widzi niczego zdrożnego w tym, że dokumentowanie obrad sesji rady odbywa się w takim "żółwim tempie". To do niego należy ustalanie porządku obrad i to za jego zgodą i wiedzą  ustala się taki scenariusz sesji, który nie zawiera przyjęcia protokołu z poprzedniego posiedzenia.

Może nie byłoby takiego długiego wywodu na temat dostępu do protokołów z sesji i szukania winnych tego stanu rzeczy, gdyby nie zapowiedzi i deklaracje G. Piechowskiego, a później wójta G. Piechowskiego o najwyższej przejrzystości i jawności działania organów gminy, które chce i będzie w swojej służbie społeczeństwu  preferował.

"Konia z rzędem" temu, kto (radnych gminy nie wyłączając) dzisiaj pamięta, jaka była tematyka obrad na sesji Rady Gminy Kościerzyna w dniu 7 września 2016 r.?  Jest to więc i "prztyczek w nos" dla radnych gminy, którzy po 4-5 miesiącach bezkrytycznie przyjmują protokoły i za nimi głosują!

Należy więc, Szanownym Radnym przypomnieć, że maja głos i mogą go w odpowiednim momencie na sesji zabrać i upomnieć się o przestrzeganie zasad demokratycznych, bo nie wszyscy mieszkańcy maja możliwość uczestniczenia w obradach sesji Rady Gminy, a chcieli by wiedzieć na bieżąco, co uchwalono i o czym debatowano.

Stefan Dociekliwy

 

P.s. Niestety, wyczerpaliśmy nasz "czas antenowy" i do treści protokołu, który liczy sobie 24 strony, wrócimy w oddzielnym materiale. A póki co, zachęcamy do jego lektury ->>> http://www.koscierzyna.pl/getattachment/BIP/BIP-Urzad-Gminy-Koscierzyna/home/Rada-Gminy/Protoko%C5%82y-z-sesji/Protoko%C5%82-Nr-VIII-07-09-2016.pdf.aspx

 

 

« powrót do Aktualności

Wyraź swoją opinię (7 opinii)

nie udało się Klikając 'wyślij' akceptujesz regulamin wysyłania opinii. Wyślij
A to moje przemyślenia - przypowieść biblijna o Sodomie i Gomorze czwartek, 19-01-2017, 12:51:51
"Opowieść o Sodomie i Gomorze pochodzi z Księgi Rodzaju. Bóg rozgniewał się na rozpustę, której dopuszczali się mieszkańcy tych miast, dlatego wraz z dwoma aniołami przybrał ludzką postać i zszedł na ziemię. Stwórca odwiedził Abrahama i zdradził mu, że zgładzi dwa niewierne miasta. Ten jednak zaczął błagać Jahwe, żeby nie niszczył Sodomy i Gomory, jeśli znajdzie tam choćby 50 sprawiedliwych. Abraham długo licytował się z Bogiem i uzyskał od niego obietnicę, że nawet jeśli w mieście będzie tylko 10 sprawiedliwych ludzi, ze względu na nich oszczędzi Sodomę. Okazało się jednak, że jedynym zasługującym na ocalenie człowiekiem był Lot, który udzielił gościny dwóm boskim przybyszom."
moje przemyślenia czwartek, 19-01-2017, 11:14:14
czy warto prowadzić ten portal dla 5-7 zainteresowanych????
http://parafiaklincz.pl/wp-content/uploads/2016/09/P1020056-e1475170483963.jpg czwartek, 19-01-2017, 09:34:34
gdyby ktoś nie widział podobieństwa (choć trudno tej "świętości" nie zauważyć) to informuję że na tym zdjęciu jest Grzegorza Świtały tata:
warto zobaczyć "Świętego" , prezent dla Świtały czwartek, 19-01-2017, 09:33:33
http://parafiaklincz.pl/wp-content/uploads/2016/09/P1020056-e1475170483963.jpg
do zainteresowanej środa, 18-01-2017, 11:53:53
w/g mnie chodzi by publikować protokoły na tyle późno, by już nikt nimi nie był zainteresowany!
Zorientowana środa, 18-01-2017, 09:57:57
Dodam jeszcze, że ten zapracowany pracownik ma do dyspozycji specjalne urządzenie które przetwarza głos nagrany podczas sesji na tekst, więc nie rozumiem czemu jest taki problem z napisaniem tych kilkunastu stron protokołu?
I to jest to środa, 18-01-2017, 09:32:32
A po co? Jest dieta na koncie! To najważniejsze!
Komentuj na bieżąco + dodaj wpis
nie udało się Wyślij

Co Cię gryzie ?

Masz problem i nie wiesz jak sobie z nim poradzić albo masz ciekawą informację
i chcesz się nią podzielić ?

Napisz do nas >>

Możesz liczyć na naszą reakcję !

Co o tym myślisz ?

Czy miasto i gmina Kościerzyna powinny opuścić ZGW?

Głosuj

Facebook - lubię to