W transparentnej Gminie Kościerzyna - cz.6...

W transparentnej Gminie Kościerzyna - cz.6...
fot. Zasoby Internetu

Grupa Kreatywna | 19-01-2017 21:23:23

...niekończąca się opowieść, cz. 2

Ależ bałagan panuje w gminie Kościerzyna. Obywatel zadaje proste pytania, a w zamian otrzymuje: przesuwanie terminów, unikanie odpowiedzi i odpowiedzialności oraz błędne odpowiedzi. Wszystko to w związku z pytaniem: „ ...ile razy zaproszenia na spotkania komisji stałych Rady Gminy podpisywane były przez osobę nie będącą przewodniczącym lub wiceprzewodniczącym danej komisji"...

Przypomnijmy, że Statut Gminy Kościerzyna jasno i wyraźnie stanowi, że:

Posiedzenia komisji zwołuje i ustala porządek dzienny przewodniczący  komisji lub jego zastępca...".

W gminie różnie z tym bywa, na co były dowody, więc postanowiliśmy to sprawdzić.

Wójt, do którego jako pierwszego dotarło zapytanie, w trybie dostępu do informacji publicznej, migał się odpowiadając:

 „ ...za organizację pracy Rady Gminy odpowiedzialny jest Przewodniczący Rady Gminy, nie wójt. W związku informacje, czy zaproszenia na spotkania komisji stałych Rady Gminy były podpisywane przez osobę nie będącą przewodniczącym lub wiceprzewodniczącym danej komisji, posiada przewodniczący Rady Gminy".

Nie przekazał jednak pytania do Przewodniczącego Rady Andrzeja Bobera mimo, że art. 65 Kodeksu Postepowania Administracyjnego stanowi, że:

„§ 1. Jeżeli organ administracji publicznej, do którego podanie wniesiono, jest niewłaściwy w sprawie, niezwłocznie przekazuje je do organu właściwego, zawiadamiając jednocześnie o tym wnoszącego podanie. Zawiadomienie o przekazaniu powinno zawierać uzasadnienie"

Przewodniczący Rady odpowiedział, że w bieżącej kadencji Rady:

Zaproszenia na Komisję Budżetu ...  były podpisywane przez osobę nie będąca przewodniczącym lub wiceprzewodniczącym 13 razy (...) na Komisję Rewizyjną ... 1 raz (...) na komisję Rolnictwa  ... 2 razy (...) na Komisję Oświaty ... 1 raz".

Czyli razem (13+1+2+1) 17 razy!

No, to liczymy.

W 2104 roku komisji było niewiele.  Pan Przewodniczący Rady, który nie jest przewodniczącym ani wiceprzewodniczącym jakiejkolwiek komisji stałej „zapraszał" radnych 22 grudnia hurtem na wszystkie komisje i 12 grudnia na komisję budżetową). Razem dwa zaproszenia.

W 2015 roku Rada pracowała pełną parą. Pan Przewodniczący Rady Gminy,  który nie jest przewodniczącym ani wiceprzewodniczącym jakiejkolwiek komisji stałej „zapraszał" radnych na: komisję rolnictwa (22 czerwca) ,komisję oświaty (10 grudnia), komisję budżetu (8 kwietnia, 11 maja, 22 czerwca, 21 sierpnia i 18 listopada) oraz hurtem na wszystkie komisje (22 grudnia). Razem wychodzi, że osiem razy.

W roku 2016 Pan Przewodniczący, który nie jest przewodniczącym ani wiceprzewodniczącym jakiejkolwiek komisji stałej, miał pełne ręce roboty . „Zapraszał" radnych na: komisję rolnictwa (14 czerwca i 12 lipca) ,komisję oświaty (14 czerwca oraz 12 lipca), komisję budżetu (21 stycznia, 11 maja, 14 czerwca, 12 lipca, 31 sierpnia, 22 września, 28 października, 16 listopada i 30 listopada), komisję rewizyjną (11 maja, 14 czerwca i 12 lipca) oraz hurtem na wszystkie komisje (31 maja). Razem aż siedemnaście razy!

Nie chce nam inaczej wyjść, jak to, że w „bieżącej kadencji Rady" Pan Przewodniczący podpisywał się, zamiast przewodniczących czy zastępców przewodniczących komisji, pod „zaproszeniami" (2+8+17=27)  27 razy  ( w tym 3 razy hurtowo pod wszystkimi)! Biorąc pod uwagę, że 3 razy w „bieżącej kadencji Rady" zwoływał wszystkie komisje (3 razy 4 komisje=12), to wychodzi, że aż 36 razy na komisje stałe Rady Gminy „zapraszała" osoba „nie będącą przewodniczącym lub wiceprzewodniczącym danej komisji" (patrz Statut Gminy).

I nijak nie chce nam się ta „matematyka" zgodzić z wyliczeniami Pana Przewodniczącego.

A to nie koniec „dziwnych" zdarzeń w tym temacie.

Ale o tym niebawem. Przecież to ... nie kończąca się opowieść. O niekompetencji, lekceważeniu  prawa miejscowego i bałaganie.

c.d.n.

 

Dzięki uprzejmości naszego czytelnika:

Grupa Kreatywna

 

 

« powrót do Aktualności

Wyraź swoją opinię (11 opinii)

nie udało się Klikając 'wyślij' akceptujesz regulamin wysyłania opinii. Wyślij
pikuś poniedziałek, 23-01-2017, 08:17:17
Chyba pan Andrzej Bober jest do wymiany. Nie daje sobie rady na tym stanowisku.
Stefa sobota, 21-01-2017, 21:18:18
Ale nudy. Kogo to interesuje kto podpisal
szok piątek, 20-01-2017, 21:43:43
wstyd jeśli dochodzi do sytuacji że nie przestrzega się STATUTU GMINY a co tam robią radni czy oni znają jakiekolwiek przepisy ,czy tak zwołane komisje nie zgodnie z obowiazujacym prawem/bo chyba Statut Gminy jest jakimś tam prawem które należy przestrzegać-chyba że jest to jakiś szpargał napisany żeby był/czy za tak zwołane komisje należy się dieta .Może warto wprowadzić tam zwyczaj że radni będą przylatywać na gwizdek /jaka byłaby oszczędność papieru
Ciekawy? piątek, 20-01-2017, 16:49:49
Czy pan przewodniczący udzielając odpowiedzi na pytanie naruszył prawo? Czy w ustawie o samorządzie jest zapis, że na komisję zaprasza przewodniczący lub jego zastępca? Jeśli tak to jest podstawa do stwierdzenia, że mogło dojść do przestępstwa a zatem jest zagrożenie utraty mandatu.,.
Mieszkaniec gminy piątek, 20-01-2017, 16:33:33
Nie podobaja mi się te porządki w Urzedzie. Niby takie drobnostki, a pokazuja że panuje tam totalny bałagan. Trzeba tam kogoś kto zna sie na administracji i zrobi porządek!
Pod lupę piątek, 20-01-2017, 11:24:24
Tak sobie myślę, że Monitor będzie się bardzo przyglądał podpisom pod zaproszeniami na komisje. Są takie ciekawe.
Adam piątek, 20-01-2017, 10:00:00
Piechowski, ty naprawdę wierzysz ze Monitor pyta bo chce się dowiedzieć! Oni już wszystko wiedza:))
do Szafarza ze Skorzewa piątek, 20-01-2017, 09:59:59
Andrzej Bober, chłopie nie daj się manipulować Piechurem bo będziesz jednym wielkim pośmiewiskiem, a PLAMA wszystko na ciebie zwali:)
Komisje stałe piątek, 20-01-2017, 09:53:53
Zaproszenie, kawa, brawa dla Grzesia, dieta i do domu.
emeryt-doświadczony piątek, 20-01-2017, 08:22:22
nic nowego-odgrzewacie "stare kotlety"-znam te triki z magistratu za czasów lorda i z powiatu za czasów boba/nieroba-to pewnie są wyniki źle zrozumianych szkoleń z Relation Peblic pewnie nieprawidłowo napisane,ale wiecie o co chodzi/-w naszym kraju to jest NORMA,ŻE OBYWATELA MA SIĘ ZA NIC
Pytanko piątek, 20-01-2017, 08:19:19
Czy ktoś tam to wszystko ogarnia? Liczyć nie potrafią? Myśleli, że Monitor ich nie sprawdzi? Przecież nie od dzisiaj wiadomo, że jak Monitor o coś pyta, to zna wcześniej odpowiedź i tyko sprawdza. A ci dają się podprowadzić jak dzieci.
Komentuj na bieżąco + dodaj wpis
nie udało się Wyślij

Co Cię gryzie ?

Masz problem i nie wiesz jak sobie z nim poradzić albo masz ciekawą informację
i chcesz się nią podzielić ?

Napisz do nas >>

Możesz liczyć na naszą reakcję !

Co o tym myślisz ?

Czy miasto i gmina Kościerzyna powinny opuścić ZGW?

Głosuj

Facebook - lubię to