Wiosenne porządki w Kościerzynie…

Wiosenne porządki w Kościerzynie…
fot. Zasoby Internetu

Stefan Dociekliwy | 27-03-2017 20:29:29

...sprzątanie po komunizmie

Czekaliśmy, czekaliśmy i się doczekaliśmy. Niesławna nazwa ulicy w Kościerzynie (imieniem komunistycznej aktywistki Hanki Sawickiej) będzie zmieniona. O sprawie Monitor Kościerski pisał już trzy i pół roku temu. Jednak dopiero ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej spowodowała, że burmistrz podjął skuteczne działania...

Monitor zajmował się tą sprawą już od dawna. Po raz pierwszy w sierpniu 2013 roku (http://www.monitor-koscierski.pl/wakacyjne_remanenty_iv,pnews,638.html ).

Pisaliśmy, gdy miastem administrował (z wiadomym skutkiem) „lord"  Zdzisław Czucha. Pytaliśmy:

„ ... pozbyliśmy się już z ulic i instytucji m.in. Karola Świerczewskiego i po latach, choć z trudem, Zygmunta Berlinga. Czy inicjatywa Senatu spowoduje zmianę nazwy ul. Sawickiej, czy może Rada Miasta uczyni to sama?".

I prosiliśmy:

Pana burmistrza i Radę Miasta prosimy tylko o jedno. O ile podejmą się trudu zmiany nazwy ulicy, to niech nie będzie to pełen „minimalizm". I z Hanki Sawickiej nie zrobi się nam, była partyjna koleżanka Czuchy, Beata... Sawicka".

Bez skutku. Ale wtedy rządził Czucha z PO, a od 2015 r. mamy Majewskiego z PiS.

Pełen nadziei, nasz kolega, 1 października 2015 roku napisał do Pana burmistrza w tej sprawie. Najpierw odpowiedzi się nie doczekał więc po 14 dniach złożył ponownie zapytanie już w formie oficjalnego wniosku (http://www.monitor-koscierski.pl/pis_jest_za_a_burmistrz,pnews,984.html ).

Tym razem odpowiedź była po 12 dniach. A w niej:

„ ... zmiana nazwy ulic niesie za sobą konsekwencje w szczególności finansów dla osób przy niej zamieszkujących. W związku z powyższym tut. Urząd wystąpi do mieszkańców z zapytaniem , czy zainteresowani są zmiana jej nazwy".

Po kilku miesiącach, 23 grudnia 2015 r., kolejne pismo:

„ ... wystąpiono do właścicieli nieruchomości położonych przy ulicy H. Sawickiej z prośbą o przekazanie do tut. Urzędu informacji czy są zainteresowani zmianą obecnej nazwy ulicy. Niestety żaden z nich nie był przychylny przeprowadzeniu takiej procedury, kilkoro wręcz wyraziło swój sprzeciw. Zatem, mając na uwadze wolę mieszkańców, nie zamierzam w najbliższym czasie podjąć procedury zmierzającej do zmiany nazwy ulicy".

Nasz kolega nie należy do tych, którzy szybko się zrażają i rezygnują. Odczekał jakiś czas i zainteresował sprawą panią poseł Małgorzatę Zwiercan, która spytała (w marcu 2017 r.) burmistrza:

„ ... czy władze miasta Kościerzyna podjęły działania dot. zmiany nawy ul. Sawickiej w Kościerzynie?" oraz:

... o informację kiedy władze samorządowe miasta Kościerzyna przystąpią do stosownych działań?".

Odpowiedź nadeszła, a w niej wreszcie konkretne informacje i zapowiedzi działań:

W odpowiedzi na pismo Pani Poseł z dnia 8 marca 2017 r. informuję, iż podjąłem czynności zmierzające do zmiany nazwy ulicy Hanki Sawickiej w mieście Kościerzyna (...) na najbliższej Sesji Rady Miasta , która planowana jest na dzień 29 marca 2017 r., zostanie przedstawiony projekt uchwały w sprawie zmiany nazw ulic Hanki Sawickiej oraz Jedności Robotniczej.".

Jak się okazało, można. Bólu nie było. Tylko dlaczego trzeba było czekać tak długo?

Od naszego pierwszego tekstu w Monitorze (28 sierpnia 2013 r.) do planowanej sesji (29 marca 2017 r.) minie dokładnie: 1309 dni, co stanowi 3 lata, 7 miesięcy i 1 dzień.

 

P.S.

Warto jeszcze dodać, że w miejsce Hanki Sawickiej, rada zaproponowała imię Wandy Szopińskiej.

"Wanda Szopińska urodziła się 12 czerwca 1916 r. w Kościerzynie. Jej rodzicami byli Aleksander Szopiński i Katarzyna Weber. Była młodszą siostrą Lubomira Szopińskiego, znanego kompozytora oraz dyrygenta chórów i tak jak on posiadała wyjątkowe zdolności muzyczne. W 1935 r. zdała maturę w kościerskim gimnazjum. Studia muzyczne ukończyła w 1953 r. w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Grała na fortepianie, pianinie, śpiewała i uczyła śpiewu. Pracowała jako nauczycielka muzyki w Państwowej Szkole Baletowej we Wrzeszczu, następnie w Państwowym Ognisku Artystycznym w Lęborku oraz w Państwowej Szkole Muzycznej w Tczewie. W rodzinnym mieście pracowała najpierw jako kierownik w Domu Kultury Dzieci i Młodzieży w Kościerzynie. Była organizatorką życia muzycznego i popularyzatorką pieśni i muzyki kaszubskiej w naszym mieście i w powiecie. Propagowała kaszubską poezję i prozę. W 1959 r. została powołana na stanowisko kierownika Wydziału Kultury Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Kościerzynie, zaś w 1961 r. kierownikiem Domu Kultury Dzieci i Młodzieży przy ul. Tkaczyka w Kościerzynie. Prowadziła tam koło recytatorskie ucząc w języku polskim i kaszubskim. Wanda Szopińska zaszczepiała w młodych osobach miłość do języka kaszubskiego, do tradycji regionu i małej ojczyzny - Kaszub. Zależało jej na tym, aby młodzi ludzie pokochali miejsce i język, którym posługują się Kaszubi. W 1974 r. przeszła na emeryturę. Dalej udzielała się jednak w Młodzieżowym Domu Kultury jako instruktorka. Wanda Szopińska śpiewała też w chórze działającym przy parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Kościerzynie. Należała do Zespołu Pieśni i Tańca, który prowadził jej brat Lubomir oraz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Za swą działalność została odznaczona medalami: „Zasłużony Ziemi Gdańskiej", „Zasłużony Działacz Kultury". Zmarła 28 lutego 1982 r. Pogrzeb odbył się dnia 3 marca w parafii Świętej Trójcy w Kościerzynie. Pochowana jest na starym cmentarzu blisko rodziców i brata Lubomira. Na jej grobie umieszczono napis: "Umiłowała śpiew, muzykę i Kaszuby"."

 

 

« powrót do Aktualności

Wyraź swoją opinię (6 opinii)

nie udało się Klikając 'wyślij' akceptujesz regulamin wysyłania opinii. Wyślij
ZA, A NAWET PRZECIW wtorek, 28-03-2017, 18:12:12
W KOŃCU COŚ O BURYM'MISTRZU. BRAWO! WIAŁO NUDĄ BO TYLKO O GMINIE I O GMINIE. TAK DALEJ. NIKT NIE MOŻE CZUĆ SIĘ BEZKARNY. BRAK ZAINTERESOWANIA DO TEGO PROWADZI, ALE JAK SIĘ PATRZY NA RĄCZKI TO PRZYNAJMNIEJ WŁADZA W PIÓRKA NIE OBRASTA. GDYBYŚCIE JESZCZE WZIĘLI SIĘ ZA POWIAT - TO WRÓCIŁBY STARY, DOBRY MONITOR CO WSZYSTKIM PATRZY NA RĘCE, NIKOGO NIE FAWORYZUJE, A TAK? O POWIECIE POD OBECNYMI RZĄDAMI PANI ŻURAWSKIEJ PEWNIE NIC NIE NAPISZECIE, JAK JUŻ TO INFORMACJE POCHWALNE. A SZKODA.... SAMI W JAKIMŚ STOPNIU PRZYCZYNIACIE SIĘ DO TYCH UKŁADÓW, UKŁADZIKÓW.
Mieszkanka wtorek, 28-03-2017, 16:45:45
Zamiana nazwy ulicy z Sawickiej na Wandy Szopińskiej jest trafna. Dzięki temu artykułowi poznałam jej dokonania i szanuję ten wybór.
Zapłata to totalna bzdura ! wtorek, 28-03-2017, 09:53:53
Jeśli zmiana nazwy ulicy następuje z mocy ustawy to wszelkie koszta związane z tą zmianą ponosi URZĄD MIASTA a nie jej mieszkańcy !
propozycja wtorek, 28-03-2017, 09:41:41
może tak pani poseł ze swojej diety poselskiej sfinansuje nowe dowody osobiste mieszkańcom tych ulic,które mają być zmienione??? a MK pozostałe koszty????to byłoby uczciwe-chcecie zmiany to płaćcie
HANKA SAWICKA wtorek, 28-03-2017, 09:38:38
I DO TEGO BYŁA POTRZEBNA MK PANI ZWIERCAN. WOLA MIESZKAŃCÓW JUŻ NIKOGO NIE INTERESUJE??? MK W OBECNEJ ODSŁONIE STRASZNIE MNIE DENERWUJE.
sprzątaczka wtorek, 28-03-2017, 04:21:21
Kiedy otrzymam zlecenie posprzątania w Starostwie Kościerzyna .? Tym samym wymiecenie z niego tej nieudolnej i szkodliwej Żurawskiej Alicji wszyscy wstydzą się za nią i za jej rządy
Komentuj na bieżąco + dodaj wpis
nie udało się Wyślij

Co Cię gryzie ?

Masz problem i nie wiesz jak sobie z nim poradzić albo masz ciekawą informację
i chcesz się nią podzielić ?

Napisz do nas >>

Możesz liczyć na naszą reakcję !

Co o tym myślisz ?

Czy miasto i gmina Kościerzyna powinny opuścić ZGW?

Głosuj

Facebook - lubię to