Wójt "sekretarką" pracownika?

Wójt "sekretarką" pracownika?
fot. Zasoby Internetu

Grupa Kreatywna | 26-01-2017 21:55:55

...niekończąca się opowieść, cz. 3

Niekończącej się opowieści o niekompetencji, lekceważeniu prawa miejscowego i bałaganie... ciąg dalszy. Pisaliśmy już jak pan wójt „umywa ręce"  i wskazuje na Przewodniczącego Rady Gminy jako tego, kto ma tłumaczyć się za zwoływanie komisji  stałych Rady Gminy przez osoby nieuprawnione. Dzisiaj piszemy o tym, że winny brakowi terminowej odpowiedzi na wniosek o dostęp do informacji publicznej jest wg wójta, nie ON, a... pracownik urzędu

Proste pytanie „o wskazanie ile razy zaproszenia na spotkania komisji stałych Rady Gminy podpisywane były przez osobę nie będącą przewodniczącym lub wiceprzewodniczącym danej komisji",  wywołało sporo  zamieszania. Każda odpowiedź z gminy rodziła kolejne pytania. Aby zweryfikować informacje podawane przez wójta i przewodniczącego rady poproszono (12 grudnia 2016 r.), grzecznie, o:

... przesłanie wszystkich kopii (skany) podpisanych zaproszeń na komisje stałe Rady Gminy Kościerzyna w tej kadencji Rady".

Odpowiedź, podpisana osobiście przez wójta Piechowskiego, nadeszła 30 grudnia (naruszenie terminu odpowiedzi - ten zgodnie z ustawa wynosi 14 dni):

... informuję, że ze względu na konieczność przetworzenia informacji niezbędnych do udzielenia w/w odpowiedzi , zgodnie z art. 13 ust.2 Ustawy o dostępie do informacji publicznej , udzielone zostaną w terminie do dnia 05 stycznia 2017 r.".

Reakcją na to kuriozalne pismo były kolejne pytania:

„- kto personalnie odpowiada za udzielenie odpowiedzi na... wniosek z naruszeniem terminów wskazanych w ustawie o dostępie do informacji publicznej?

- na czym polegały czynności: "przetworzenia informacji niezbędnych do udzielenia w/w informacji", które były powodem przesunięcia terminu udzielenia informacji. Proszę o szczegółową informację w tej kwestii;

- kto personalnie podjął decyzję o przesunięciu terminu udzielenia informacji, na wniosek z dnia 12 grudnia, na dzień 5 stycznia 2017 r.".

Nadeszła oczekiwana chwila i już po 14 dniach (późno ale w terminie) ponownie wójt osobiście odpisał:

„... za udzielenie informacji publicznej w związku z pismem... personalnie odpowiada Przemysław Ostrowski - starszy specjalista ds. obrony cywilnej, zarządzania kryzysowego i obsługi biura rady. Czynności, które były powodem przesunięcia terminu udzielenia informacji związane były z koniecznością analizy dokumentów z całej obecnej kadencji  Rady Gminy oraz przetworzenie ich do wersji elektronicznej. Decyzję o przesunięciu terminu udzielenia informacji podjął Przemysław Ostrowski".

Podsumujmy. Na oba pisma odpowiadał osobiście pan wójt, a nie pracownik ale, to nie ON „winny"... tylko  pracownik! Ma pan wójt fantazję! I nie unika odpowiedzialności. „ZUCH"!

Pan wójt jest już na stanowisku 6 lat. Wypadałoby znać podstawowe przepisy.

 

Nieodpłatnie udzielimy panu wójtowi lekcji:

1. „Udostępnianie informacji publicznej na wniosek następuje bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku ..."

To z ustawy. Można wyznaczyć inny termin tylko gdy informacji nie ma „wprost" i trzeba ją „przetworzyć". W przeciwnym razie odpowiedź, na prośbę o ksero jakiejkolwiek decyzji, można by było wydłużać  nawet o dwa miesiące. W tym przypadku na informację, którą urząd posiadał,  czekano 23 dni.

2. „W sytuacji, gdy podmiot zobowiązany do udzielenia informacji publicznej nie dysponuje na dzień złożenia wniosku gotową informacją, a jej udostępnienie wymaga podjęcia dodatkowych czynności polegających na sięgnięciu np. do dokumentacji źródłowej, wtedy wytworzenie dokumentu żądanej treści wskazywać będzie na proces jej przetworzenia. Wówczas żądana informacja będzie miała charakter informacji przetworzonej, tj. takiej, która co do zasady wymaga dokonania stosownych analiz, obliczeń, zestawień statystycznych połączonych z zaangażowaniem w ich pozyskanie określonych środków osobowych i finansowych http://informacjapubliczna.org.pl/2,135,pojecie_informacji_przetworzonej_i_postepowanie_w_przypadku_zadania_informacji_przetworzonej.html

Nie ulega wątpliwości, że zaproszenia w gminie były. Wystarczyło je tylko zeskanować i wysłać!

3. „W orzecznictwie zgodnie przyjmuje się, że informacją prostą jest taka, której zasadnicza treść nie ulega zmianie przed jej udostępnieniem. Natomiast informacja przetworzona jest jakościowo nową informacją, nieistniejącą dotychczas w przyjętej ostatecznie treści i postaci, chociaż jej źródłem są materiały znajdujące się w posiadaniu zobowiązanego (zob. wyrok NSA z 9.11.2011 r., I OSK 1365/2011; wyrok NSA z 23.01.2008 r., I OSK 521/2007) ... podstawową cechą różniącą informację publiczną przetworzoną od informacji prostej jest to, że informacji tej podmiot zobowiązany nie posiada „wprost", a dla jej wytworzenia niezbędne jest przeprowadzenie pewnych działań na informacjach będących w jego posiadaniu. Informacją przetworzoną jest bowiem informacja publiczna opracowana przez podmiot zobowiązany przy użyciu dodatkowych sił i środków, na podstawie posiadanych przez niego danych, w związku z żądaniem wnioskodawcy i na podstawie kryteriów przez niego wskazanych, czyli innymi słowy informacja, która zostanie przygotowana „specjalnie" dla wnioskodawcy wedle wskazanych przez niego kryteriów. Informacja przetworzona to taka, której wytworzenie wymaga intelektualnego zaangażowania podmiotu zobowiązanego (zob. wyrok NSA z 5.04.2013 r., I OSK 89/13 http://www.wspolnota.org.pl/aktualnosci/aktualnosc/informacja-przetworzona-watpliwosci/

Z tych cytatów jasno można wyciągnąć wniosek, że zeskanowanie dokumentów („materiały znajdujące się w posiadaniu zobowiązanego")  i ich wysłanie, z całą pewnością, nie wymagało „ intelektualnego zaangażowania podmiotu zobowiązanego". Wymagało za to zdrowego rozsądku, dobrej woli i znajomości podstawowych przepisów.

Koniec lekcji!

A swoją drogą, to bardzo ładnie gdy pan wójt, niczym profesjonalna sekretarka, informuje nas (i podpisuje się) o decyzjach swojego pracownika i podpisuje się pod pismami wątpliwej jakości pod względem prawnym (co wskazaliśmy, nieodpłatnie, na lekcji, powyżej).

c.d.n

 

Dzięki uprzejmości naszego czytelnika:

Grupa Kreatywna

 

 

« powrót do Aktualności

Wyraź swoją opinię (12 opinii)

nie udało się Klikając 'wyślij' akceptujesz regulamin wysyłania opinii. Wyślij
Adrian wtorek, 31-01-2017, 10:34:34
Zawsze marzyłem o takim wójcie, wiedziałem ze będzie śmiesznie i wesoło. Brawo Piechowski nigdy się tak nie śmiałem, dzięki tobie i przez ciebie będę zdrowy bo śmiech to zdrowie.
czas na zmiany - w szcególności niezaradnego wójta !!! wtorek, 31-01-2017, 10:16:16
Po co nam taki niezaradny,niekompetentny,,,,-,,,,,niech wreszcie powie za co odpowiada i jakie ma kompetencje i co może Koniec z odpowiedziami TO NIE JA TO ONI !
Do p. Przemka wtorek, 31-01-2017, 08:16:16
Pozdrowienia Panie Przemku. Niech Pan zmieni sekretarkę. Mieszkańcy gminy będą wdzięczni.
DO GRUPY KREATYWNEJ ..... poniedziałek, 30-01-2017, 17:50:50
CZY TRANSPARENTNY , RADNI , PRACOWNICY URZĘDU GMINY A W SZCZEGÓLNOŚCI KOMISJA REWIZYJNA RADY GMINY WIE ile to zleceń geodezyjnych od gminy otrzymali RADNI GEODECI LUB ICH POWINOWACI LUB CZŁONKOWIE NAJBLIŻSZYCH RODZIN A NAWET BRACIA ????? A czy w/w wiedzą o tym ,że RADNY KTÓRY WYKORZYSTUJE FUNKCJĘ RADNEGO DO PRZEJMOWANIA ZLECEŃ Z URZĘDU GMINY TRACI FUNKCJĘ RADNEGO ????? SPRAWDŹCIE TO !!!!!
??? poniedziałek, 30-01-2017, 08:18:18
Miało być lepiej, a jest lepiej nie mówić!
do ja poszukuję sekretarki sobota, 28-01-2017, 21:35:35
ha ha ha dobre
obywatel sobota, 28-01-2017, 16:56:56
a może byście tak spojrzeli na niekompetencje urzędasów z magistratu????-też robią co chcą,no,ale nimi monitor nie interesuje się,więc na niby jest wszystko ok. a ok nie jest
kiru kiru sobota, 28-01-2017, 09:37:37
A za co odpowiada w urzędzie pani Sekretarz. Czy to przypadkiem nie jej obowiązki? To jej podlega ów starszy specjalista. Wszystkim powszechnie wiadomo, że jej najmocniejszą cechą jest blogowanie, nieróbstwo i markowanie pracy. No i jeszcze .....
Ja poszukuje sekretarki! piątek, 27-01-2017, 15:10:10
To może do mnie na 1/2 etatu pan wójt Piechowski się zatrudni? Wymagania proste - znajomość obsługi sprzętu biurowego i komputerowego, umiejętność pracy w środowisku Office i dobra komunikatywność.
jeszcze wincyj piątek, 27-01-2017, 10:20:20
niech zatrudnia jeszcze 10 nowych pracowników, to juz nikt za nic nie bedzie odpowiadał.
mam propozycję piątek, 27-01-2017, 10:00:00
Ten szczęśliwiec którego sekretarka jest wójt odpowiada też za protokoły z sesji, to może wójt za niego niech te zaległe protokoły napisze?
Pieknie, pieknie piątek, 27-01-2017, 08:00:00
Jak sukcesy, to wójt. Jak porażki, to nie On, to ktoś inny!
Komentuj na bieżąco + dodaj wpis
nie udało się Wyślij

Co Cię gryzie ?

Masz problem i nie wiesz jak sobie z nim poradzić albo masz ciekawą informację
i chcesz się nią podzielić ?

Napisz do nas >>

Możesz liczyć na naszą reakcję !

Co o tym myślisz ?

Czy miasto i gmina Kościerzyna powinny opuścić ZGW?

Głosuj

Facebook - lubię to