ZaŚwitała nam myśl…

ZaŚwitała nam myśl…
fot. Zasoby Internetu

Grupa Kreatywna | 20-02-2017 20:24:24

...będzie zmiana wójta?

Grzegorz Piechowski, jeszcze gdy tylko marzył o tym by zostać wójtem, często i gęsto mówił o potrzebie ograniczenia kadencji wójta (burmistrza, prezydenta) do dwóch! W chwili wyboru na wójta (w 2010 roku) słyszymy o tym jakby mniej, by nie powiedzieć wcale. Ale nie ma tego złego... Wójt Piechowski o ograniczeniu kadencji mówi mało. Dużo za to o tym mówi... Jarosław Kaczyński i PiS czyli partia rządząca...

Prezes Prawa i Sprawiedliwości potwierdził, że jego partia uchwali ustawę o wprowadzeniu dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miasta. Jarosław Kaczyński w rozmowie z Radiem Kraków zapowiedział, że dwukadencyjność będzie liczona wstecz" (http://www.wadowice24.pl/nowe/polityka/6112-jaroslaw-kaczynski-potwierdza-dwie-kadencje-dla-wojw-i-burmistrzow-od-zaraz/6112-jaroslaw-kaczynski-potwierdza-dwie-kadencje-dla-wojtow-i-burmistrzow-od-zaraz.html ).

Wprowadzenie dwukadencyjności wójtów już od następnej kadencji i to dwukadencyjności liczonej wstecz będzie miało kolosalne znaczenie i konsekwencje. Niewątpliwie będzie to prawdziwe „trzęsienie ziemi" na terenie powiatu kościerskiego i gminy Kościerzyna, o kraju nie wspominając.

Poza „transparentnym" Grzegorzem Piechowskim z gminy Kościerzyna zmiany nastąpiłyby w Lipuszu (Mirosław Ebertowski), Karsinie (Roman Brunke), Dziemianach (Leszek Pobłocki), Liniewie (Mirosław Warczak), Nowej Karczmie (Andrzej Pollak) i Starej Kiszewie (Marian Pick). Zmiany objęłyby wszystkie gminy wiejskie powiatu. Jedynie w mieście obecny burmistrz mógłby stanąć ponownie do wyborów i poddać się weryfikacji mieszkańców.

Nas szczególnie interesuje gmina Kościerzyna, największa gmina w powiecie i nasz obiekt „monitorowania". Dzisiaj zadajemy sobie i naszym czytelnikom pytanie: Kto po Piechowskim?

Może jego zastępca Grzegorz Świtała? Apetyty pana zastępcy są zapewne niemałe. Naszą uwagę zwróciła ostatnio jego duża aktywność w mediach. Rodzi się kolejne pytanie, czy to kandydatura odpowiadająca obecnemu wójtowi i czy namaścił już swojego zastępcę do podjęci działań w tym kierunku? W roku 2010 obaj panowie „dogadali się", by pokonać w wyborach ówczesnego zastępcę wójta Tomasza Nadolnego. Konsekwencją tej „umowy" było, po wygranej Piechowskiego, powołanie Świtały na fotel zastępcy wójta.

Czy teraz (w 2018 r.) możliwe byłoby powtórzenie tego układu, tylko na odwrót? Świtała zostaje wójtem, a Piechowski zastępcą? Ludzie „biegli w temacie" i znający obu panów mówią, że to możliwe, ale... jedna ze stron może nie być skłonna, po wygranych wyborach, dotrzymać słowa z racji innych zobowiązań i sympatii Politycznych?

Może Andrzej Bober ze Skorzewa, przewodniczący Rady Gminy? Może. Chociaż, to mało prawdopodobne. Pan Andrzej ma słabe zaplecze polityczne. Przewodniczącym został dzięki „przychylności" obecnego wójta. Wśród radnych nie cieszy się zbytnim szacunkiem. Pytanie, czy znalazłby szacunek wśród wyborców?

Może któryś z obecnych radnych? Może z Łubiany? Bardzo aktywny od dłuższego czasu jest radny Rafał Jażdżewski. A może Jerzy Śliwicki, który już raz ubiegał się o to stanowisko? Może ktoś z Wielkiego Klincza? Jest tam bardzo popularny, od chwili powołania gminy, radny Piotr Jankowski?

Może ktoś, kto już kandydował? Krzysztof Bławat z Wąglikowic (obecnie wiceprzewodniczący Rady Gminy)? A może Tomasz Nadolny (od siedmiu lat, po zwolnieniu go przez Piechowskiego z Urzędu Gminy Kościerzyna, sekretarz miasta i Gminy Kartuzy)?

W tych wyliczankach nie bez szans może być i „nasz" kandydat. Przypominamy, że wznawiając działanie „MK" zapowiedzieliśmy włączenie się w „walkę wyborczą" z wójtem Piechowskim.  http://www.monitor-koscierski.pl/wlacz_monitor,pnews,1034.html

Nowa sytuacja na tym „froncie" nie zmieniła naszych planów, wprost przeciwnie, dała nowy impuls do działania!

Grupa Kreatywna

 

 

 

« powrót do Aktualności

Wyraź swoją opinię (14 opinii)

nie udało się Klikając 'wyślij' akceptujesz regulamin wysyłania opinii. Wyślij
Mieszkanka Gminy czwartek, 23-02-2017, 17:37:37
Zgadzam się z poniższymi opiniami, bo rzeczywiście tak jest. I gdybym miała wymienić jakieś dokonanie, którym może się pochwalić wójt Piechowski, to ze świecą szukać! Zwykłe gospodarowanie, bez patrzenia w przyszłość, bez perspektyw. A możliwości finansowe gminy duże. Fakt, może zadłużenia nie ma, ale to nie powód do dumy, bo gdy są środki unijne to trzeba z nich korzystać, nawet kosztem brania kredytów.
Nie na 100% ale nawet na 300% ! czwartek, 23-02-2017, 14:35:35
NAWET ZWYKŁY PROSTY CHŁOPEK ROZTROPEK TYLKO PO PODSTAWÓWCE MOŻE BYĆ _ A W WIELU PRZYPADKACH TAK JEST _ O WIELE LEPSZYM GOSPODARZEM GMINY NIŻ PRZYPADKOWY WYKSZTAŁCIUCH OD SIEDMIU BOLEŚCI ! GMINA KOŚCIERZYNA JEST JEDNĄ Z NAJBOGATSZYCH GMIN W POLSCE! POKAŻCIE MI GDZIE TO BOGACTWO ! 25 LAT DO CZEGOŚ ZOBOWIĄZUJE ! CZAS NA POWAŻNE W GMINIE ABDYKACJE _ OCZYWISCIE ZA NIEUDOLNOŚĆ I BRAK KOMPETENCJI !
NIKT DO TEJ PORY PRZEZ 25 LAT OPRÓCZ SWOJEJ KIESZNI NIE WYKORZYSTAŁ POTENCJAŁU FINANSOWEGO GMINY czwartek, 23-02-2017, 13:33:33
Gmina jaka jest każdy widzi - ale jako najbogatsza gmina w pomorskiem - poza TROJMIASTEM - też każdy widzi , jest martwa - tylko chodniki , lampy oraz chodniki i ulice dla powiatu , ostatnio takze dla miasta i to ma być zapowiadany prężny rozwój ? Porównajcie rozwój o wiele , wiele biedniejsze gminy jak ; STĘŻYCA , SIERAKOWICE CZY NASZ BIEDNY LIPUSZ ! ICH DOCHOD NA JEDNEGO MIESZKANCA JEST PRAWIE O POŁOWĘ NIŻSZY NIŻ GMINY KOŚCIERZYNA ! Który z tych przebierających nóżkami do tych 12 500 miesięcznie jest w stanie pokazać rozwój gminy jak te o wiele biedniejsze ?????
DO POPRZEDNIKA czwartek, 23-02-2017, 10:31:31
MASZ RACJE-TEN PIERWSZY TO JUŻ NOGAMI PRZEBIERA,CHOCIAŻ CZY Z TAKIM ŻYCIORYSEM SPEŁNI WYMAGANIA?? I ODWAŻY SIĘ KANDYDOWAĆ??LUDZIE WYWLOKĄ DZIAŁALNOŚĆ W PRL-U I DUPA
Kolejni kandydaci czwartek, 23-02-2017, 09:03:03
Chrapkę na wójta może mieć też Seyda ze Skorzewa albo Bławat z Wąglikowic (on też już na wójta startował).
do poniżej czwartek, 23-02-2017, 06:31:31
ha ha ha ha ha bu ha ha ha ah ah ha ha ha
NAIWNY? środa, 22-02-2017, 18:51:51
A ja bym chciał zostać wójtem po to, aby coś dobrego zrobić i zasłużyć u mieszkańców na sympatię i uznanie.
Aby do koryta. środa, 22-02-2017, 12:00:00
12.100 to znaczy TANIA GMINA!?!
do Kandydat środa, 22-02-2017, 09:54:54
Nie 11.500, a 12.100! Kasa, misiu, kasa!
Z boku... środa, 22-02-2017, 06:39:39
Po trupach do celu i w cichym podstępie...
w obronie Piotra J. wtorek, 21-02-2017, 23:57:57
To są rozważania czysto teoretyczne , tak się boisz p. Jankowskiego że go opluwasz a chlop poczciwy wielce zasłużony dla OSP Gminy Kościerzyna i szacunek mu się należy. Wałęsa miał zawodówkę i został prezydentem
Kaszub wtorek, 21-02-2017, 18:28:28
Piotr Jankowski na wójta??? Czy On ma chociaż szkołę średnią??? W szkole do 3 nie potrafił policzyć, a teraz ma dysponować kasą gminna? No tak 11.500 leży w rękach wyborców... Jarosław Kaczyński i za pensyjki się weżmie w najbliższym czasie :)...
Kandydat wtorek, 21-02-2017, 16:18:18
Ja też będę startował, bo 11.500 piechotą nie chodzi!
zigi poniedziałek, 20-02-2017, 20:36:36
ha ha ha ale się ubawiłem p.Jankowski wójtem ha ha ha -początek i koniec alfa i omega ha ha ha
Komentuj na bieżąco + dodaj wpis
nie udało się Wyślij

Co Cię gryzie ?

Masz problem i nie wiesz jak sobie z nim poradzić albo masz ciekawą informację
i chcesz się nią podzielić ?

Napisz do nas >>

Możesz liczyć na naszą reakcję !

Co o tym myślisz ?

Czy miasto i gmina Kościerzyna powinny opuścić ZGW?

Głosuj

Facebook - lubię to